środa, listopad 20, 2019
image image image image
Drożdże piwowarskie. Co warto o nich wiedzieć? Drożdże odgrywają bardzo ważną rolę w procesie produkcji piwa. Często to właśnie od nich zależy, czy alkohol będzie smakował tak jak powinien. Nie wszyscy wiedzą, że drożdże piwowarskie dzielą się na kilka kategorii i do każdego napoju trzeba je odpowiednio dobrać. Jakie jeszcze informacje o drożdżach warto znać? Jeśli chcesz się przekonać, zapraszamy do dalszego czytania! Czytaj cały artykuł
Jak dobrać bieliznę plus size? Bielizna damska, taka jak majtki lub staniki, powinna dobrze przylegać i podkreślać kształt kobiecego ciała, również, jeśli chodzi o biustonosze i majtki plus size. Dzięki poniższym instrukcjom, z którymi możesz zapoznać się w tym artykule, łatwo odnajdziesz odpowiedni rozmiar bielizny dla siebie. Czytaj cały artykuł
Jak dobrać papier do plotera? Wybór papieru do plotera jest uzależniony od tego, w jakim celu będzie on używany. Kluczowa jest przede wszystkim gramatura papieru, która wpływa na możliwości zastosowania plotera. Co trzeba wiedzieć o papierze do plotera, aby wybrać ten właściwy do codziennego drukowania materiałów na potrzeby firmy np. projektów lub map oraz wysokiej jakości materiałów przeznaczonych do sprzedaży? Czytaj cały artykuł
Autoryzowany dealer, czyli jaki? Podmioty, które zajmują się sprzedażą samochodów można liczyć w tysiącach. Wśród nich największą grupę stanowią różnego rodzaju auto komisy. Oferują one głównie auta używane, najczęściej sprowadzone z Europy zachodniej. Drugą grupę stanowią autoryzowani dealerzy. W ich ofercie znajdują się przeważnie fabrycznie nowe samochody. Działalność autoryzowanego dealera nie sprowadza się jednak wyłącznie do dystrybucji pojazdów, ale obejmuje również szereg innych usług. Czytaj cały artykuł

Na czym polega płynny kurs walutowy?

kurs walutKurs walutowy zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest prowadzenie przez państwo określonej polityki kursowej. Władze monetarne danego państwa mogą posługiwać się kursem walutowym w taki sposób, aby osiągnąć ustalone cele gospodarcze. Wyróżnia się dwa podstawowe rozwiązań występujących w polityce kursowej: kurs płynny i kurs sztywny oraz rozwiązania pośrednie. W niniejszym artykule zajmiemy się zagadnieniem kursu płynnego.

Od czego zależy kurs walutowy

Kurs walutowy to nic innego jak cena jednej waluty, wyrażona w innej walucie. Kurs waluty zależy od wielu różnych czynników, między innymi od tego, jakie zasady jego ustalania przyjmują władze państwa. Sposób prowadzenia polityki kursowej bywa nazywany reżimem kursowym. Władze mają możliwość stosowania kursu sztywnego, kiedy cena waluty obcej (zwykle tej najważniejszej z punktu widzenia danej gospodarki) jest ustalona na stałym poziomie. Państwo zapewnia wymianę waluty krajowej na walutę obcą po zadeklarowanym kursie.

Kurs płynny jest przeciwieństwem kurs sztywnego. O wartości waluty decyduje podaż i popyt na daną walutę na rynku walutowym. Kurs płynny przyjmują kraje rozwinięte. W Polsce formalne przyjęcie płynnego kursu walutowego nastąpiło 12 kwietnia 2000 roku. Przy w pełni płynnym kursie waluty państwo nie wpływa na notowania waluty. Zawsze ma jednak w zanadrzu możliwość interwencji na rynku walutowym, motywowanych np. ograniczeniem nadmiernych wahań kursu.

Popyt i podaż

Kurs płynny kształtuje się pod wpływem równoważenia podaży i popytu waluty. Zmiany podaży i popytu danej waluty powodują zmiany poziomu jej cen. Popyt na walutę danego kraju rośnie np. za sprawą rosnącego eksportu czy inwestycji zagranicznych. Podmioty zagraniczne chcące zakupić towary lub aktywa wpływają na popyt danej waluty. Im kurs waluty jest niższy, tym chętniej ją kupują. Podaż waluty krajowej kształtują podmioty krajowe i ich chęć nabywania zagranicznych towarów (import) lub aktywów. Podmioty te chętniej wymieniają walutę krajową, przy jej wysokim kursie. Jeśli popyt na daną walutę przewyższa jej podaż, ulega ona wzmocnieniu – aprecjacji. Osłabienie waluty to deprecjacja.

Zmiany kursów walut zachodzą nieustannie, kurs waluty może podlegać dużym wahaniom w krótkim czasie – z dnia na dzień, a nawet w trakcie jednej sekundy.

"Zmiany wahań kursów walut można zaobserwować na stronach kantorów internetowych. – mówi nam ekspert z e-kantoru Centnet.plNa naszej stronie internetowej kursy walut aktualizowane są co 10 sekund. Dzięki temu, klienci mogą obserwować zmiany i w dogodnym dla siebie momencie wymienić walutę po jak najkorzystniejszym kursie".

Takie okresowe wahania kursu nie powodują interwencji ze strony państwa. Kurs płynny jest popularny wśród krajów, które wykorzystują strategię bezpośredniego celu inflacyjnego. Dzięki temu, że banki centralne pozostawiają pełną swobodę w kształtowaniu się kursów walut działaniom rynku, mają możliwość wprowadzania zmian stopy procentowej, co prowadzi ich do osiągnięcia celu inflacyjnego.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.