sobota, lipiec 04, 2020
image image image image
Dlaczego warto organizować wideokonferencje? Współczesne realia biznesowe wymagają wielu kontaktów pomiędzy klientami lub kontrahentami. Większość z nich można ogarnąć przy pomocy rozmowy telefonicznej lub poczty internetowej. Czytaj cały artykuł
Kiedy i jak czyścić kocioł CO? Sprawny kocioł CO to gwarancja energooszczędnego, ekonomicznego, a przede wszystkim bezpiecznego ogrzewania. Niezawodne funkcjonowanie urządzenia zależy jednak nie tylko od jego jakości i marki produktu, ale także od jego prawidłowego użytkowania i odpowiedniej konserwacji. Istotne znaczenie ma tu przede wszystkim regularne czyszczenie. Które elementy kotła należy czyścić oraz w jaki sposób i kiedy najlepiej to robić? Czytaj cały artykuł
Jak znaleźć hotel w atrakcyjnej cenie? Wakacyjny wyjazd to niestety duży wydatek. Przejazd, hotel, atrakcje, wyżywienie – wszystko kosztuje. Oczywiście, kiedy jesteś na wakacjach, ostatnie, o czym chcesz myśleć, to ograniczenia. Jednak jeśli odpowiednio zaplanujesz swój urlop, możesz zaoszczędzić sporo gotówki. Zwłaszcza że podjęte działania... nic Cię nie kosztują. Wypróbuj sposoby na znalezienie hotelu w niskiej cenie. Czytaj cały artykuł
Kryzys koronawirus Kryzys koronawirus jest nieunikniony. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że zarówno COVID-19, jak i grypa powodują choroby układu oddechowego i rozprzestrzeniają się w podobny sposób. Koronawirus rozprzestrzenia się poprzez małe kropelki płynu z nosa i ust chorego. WHO zauważa, że koronawirusy nie przeżywają długo na przedmiotach, takich jak listy czy paczki. Czytaj cały artykuł

Jak wyglądały obrządki pogrzebowe dawnych Słowian?

pogrzebSłowiańskie obrzędy od wielu lat budzą zainteresowanie badaczy, a także zwykłych ludzi, których ciekawi to, w jaki sposób żyli nasi przodkowie i co było dla nich istotne. Tradycje dawnych Słowian kojarzą się z magią i mistycyzmem. Jednym z szczególnie istotnych wydarzeń dla ludów słowiańskich był pogrzeb i związane z nim obrządki. Jak one wyglądały? Dowiedz się więcej na ten temat.

Chwila przejścia ze świata żywych do świata umarłych stanowiła dla większości dawnych ludów moment wyjątkowo ważny i wymagający szczególnej oprawy. Dlatego obrządki pogrzebowe były zwykle połączone z uroczystościami, w którymi brała udział cała społeczność i które czasem trwały aż kilka dni. Dawni Słowianie nie stanowią wyjątku, a ich pogrzeby składały się z wielu ciekawych elementów. Jak dokładniej wyglądały?

Pogrzeby u dawnych Słowian

Czy pogrzeby urządzane przez dawne ludy słowiańskie były podobne do tych organizowanych obecnie? Według pracownika Domu Pogrzebowego Anubis głównym aspektem różniącym te wydarzenia, było podejście uczestników do ich obchodów. Obecnie uroczystości związane z pochówkiem przeważnie mają charakter smutny i melancholijny. Osoby żegnające zmarłego skupiają się przede wszystkim na poniesionej stracie, czyli odejściu bliskiej osoby.

Dawne ludy Słowiańskie traktowały śmierć zupełnie inaczej. Stanowiła dla nich moment przejścia do innego, lepszego świata, a uroczystości związane z pogrzebem miały ułatwić zmarłemu udanie się do innego wymiaru i nie dopuścić, by wrócił na ziemię i niepokoił żyjących bliskich. Według Słowian wybierał się on w zaświaty razem ze swoim ziemskim dobytkiem, dlatego podczas rytuałów palono zwłoki wraz z przedmiotami codziennego użytku, biżuterią oraz bronią. Według wierzeń miało to zapewnić zmarłemu dostanie życie pozagrobowe.

Jak wyglądały obrządki?

Przeważnie elementem rytuałów pogrzebowych były igrzyska i zawody, które według dzisiejszej definicji możemy nazwać sportowymi, oraz suto zakrapiana uczta, podczas której bawiono się wspominając zmarłego. Obrządki pogrzebowe dawnych Słowian miały charakter radosny i uroczysty. Obfitość jadła i napojów miała powstrzymać duszę zmarłego przed powrotem w miejsce ziemskiej egzystencji. Podobne rytuały związane są z obrzędem dziadów, które stały się inspiracją do dramatu Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem.

Ciało zmarłego palono, a jego prochy umieszczano w urnie zwanej popielnicą. Następnie zakopywano je w ziemi i tworzono grobowiec. W przypadku bogatych dostojników funkcję grobowca pełniły wysokie, usypane z ziemi kurhany. Ubożsi mogli liczyć na skromne, niewielkie groby.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.