środa, kwiecień 08, 2020
image image image image
Kryzys koronawirus Kryzys koronawirus jest nieunikniony. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że zarówno COVID-19, jak i grypa powodują choroby układu oddechowego i rozprzestrzeniają się w podobny sposób. Koronawirus rozprzestrzenia się poprzez małe kropelki płynu z nosa i ust chorego. WHO zauważa, że koronawirusy nie przeżywają długo na przedmiotach, takich jak listy czy paczki. Czytaj cały artykuł
Fajerwerki idealne na Sylwestra Planowanie sylwestra tygodniami, huczna zabawa, szampan i oczywiście fajerwerki... wszystko to składa się na wyjątkową imprezę, która pozostanie na długo w pamięci świętujących. Tradycja obchodzenia Nowego Roku jest znana wszystkim od wieków. Jej głównym punktem jest pokaz sztucznych ogni, odbywający się o godzinie 24:00. To wtedy żegnany jest Stary Rok i witany Nowy. Dziesiątki wystrzelonych petard rozjaśnia niebo. Jakie będą idealne? Czytaj cały artykuł
Akcesoria do drukarek warte zakupu Drukarki atramentowe i laserowe składają się z szeregu podzespołów. Mogą one ulegać zużyciu w wyniku codziennej eksploatacji urządzeń. Na szczęście większość z nich można zregenerować lub wymienić na nowe. Często alternatywą dla oryginalnych części są zamienniki. Dzięki temu tusze czy tonery można nabyć znacznie taniej. Zobacz, gdzie i co warto kupić. Czytaj cały artykuł
Kiedy opłaca się wynajem biura? Decydując się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musimy mieć - poza dobry pomysłem, stosownym budżetem i samozaparciem – również odpowiedni lokal. Taką powierzchnię biurową możemy kupić lub wynająć. Ta druga opcja jest ostatnio znacznie popularniejsza. Na co zatem zwrócić uwagę, wynajmując odpowiednie biuro i kiedy nam się to opłaca? Czytaj cały artykuł

Jak wyglądały obrządki pogrzebowe dawnych Słowian?

pogrzebSłowiańskie obrzędy od wielu lat budzą zainteresowanie badaczy, a także zwykłych ludzi, których ciekawi to, w jaki sposób żyli nasi przodkowie i co było dla nich istotne. Tradycje dawnych Słowian kojarzą się z magią i mistycyzmem. Jednym z szczególnie istotnych wydarzeń dla ludów słowiańskich był pogrzeb i związane z nim obrządki. Jak one wyglądały? Dowiedz się więcej na ten temat.

Chwila przejścia ze świata żywych do świata umarłych stanowiła dla większości dawnych ludów moment wyjątkowo ważny i wymagający szczególnej oprawy. Dlatego obrządki pogrzebowe były zwykle połączone z uroczystościami, w którymi brała udział cała społeczność i które czasem trwały aż kilka dni. Dawni Słowianie nie stanowią wyjątku, a ich pogrzeby składały się z wielu ciekawych elementów. Jak dokładniej wyglądały?

Pogrzeby u dawnych Słowian

Czy pogrzeby urządzane przez dawne ludy słowiańskie były podobne do tych organizowanych obecnie? Według pracownika Domu Pogrzebowego Anubis głównym aspektem różniącym te wydarzenia, było podejście uczestników do ich obchodów. Obecnie uroczystości związane z pochówkiem przeważnie mają charakter smutny i melancholijny. Osoby żegnające zmarłego skupiają się przede wszystkim na poniesionej stracie, czyli odejściu bliskiej osoby.

Dawne ludy Słowiańskie traktowały śmierć zupełnie inaczej. Stanowiła dla nich moment przejścia do innego, lepszego świata, a uroczystości związane z pogrzebem miały ułatwić zmarłemu udanie się do innego wymiaru i nie dopuścić, by wrócił na ziemię i niepokoił żyjących bliskich. Według Słowian wybierał się on w zaświaty razem ze swoim ziemskim dobytkiem, dlatego podczas rytuałów palono zwłoki wraz z przedmiotami codziennego użytku, biżuterią oraz bronią. Według wierzeń miało to zapewnić zmarłemu dostanie życie pozagrobowe.

Jak wyglądały obrządki?

Przeważnie elementem rytuałów pogrzebowych były igrzyska i zawody, które według dzisiejszej definicji możemy nazwać sportowymi, oraz suto zakrapiana uczta, podczas której bawiono się wspominając zmarłego. Obrządki pogrzebowe dawnych Słowian miały charakter radosny i uroczysty. Obfitość jadła i napojów miała powstrzymać duszę zmarłego przed powrotem w miejsce ziemskiej egzystencji. Podobne rytuały związane są z obrzędem dziadów, które stały się inspiracją do dramatu Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem.

Ciało zmarłego palono, a jego prochy umieszczano w urnie zwanej popielnicą. Następnie zakopywano je w ziemi i tworzono grobowiec. W przypadku bogatych dostojników funkcję grobowca pełniły wysokie, usypane z ziemi kurhany. Ubożsi mogli liczyć na skromne, niewielkie groby.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.