środa, listopad 14, 2018
image image image image
Najlepsze sposoby na pachnące pranie Pachnące pranie to marzenie każdej gospodyni domowej. Zawsze chcemy, aby nasze ubrania były świeże, czyste i przyjemne w dotyku. Często jednak nie zależy to tylko od naszego płynu do prania. Bardzo dużym problemem może być sama pralka, która często pozostawia nieprzyjemny zapach na ubraniach. Jednak mamy na to sposób! Czytaj cały artykuł
Projektowanie systemu dedykowanego Współczesna sytuacja rynkowa wymusza na przedsiębiorstwach idealne dostosowanie do oczekiwań odbiorców. Jeśli chce się zrealizować wszystkie ich potrzeby, do prowadzenia transakcji potrzebny okaże się system dedykowany. Jego zamówienie przynosi profity również wspomnianemu przedsiębiorstwu, gdyż buduje ono siłę konkurencyjną. Dzięki systemowi dedykowanemu można dostarczać klientom usługi i rozwiązania, których nie mają u siebie inni. Można również realizować sprzedaże szybciej, łatwiej i z mniejszym ryzykiem błędów. Czytaj cały artykuł
Nowa norma w zakresie BHP Znany od wielu lat system OHSAS 18001 jest obecnie zastąpiony przez nową normę ISO 45001.  Jest to system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, którego celem jest poprawa poziomu bezpieczeństwa pracowników i ograniczenie ryzyka wypadków w miejscu pracy oraz rozwój chorób (przede wszystkim zawodowych). Czytaj cały artykuł
Czy kot widzi wszystkie kolory? Mówi się, że koty świetnie widzą w ciemności, ale krążą też opinie, że nie widzą wszystkich kolorów lub nawet, że widzą tylko czarny i biały. Czy to prawda? Jeśli interesuje Cię tego typu wiedza, na portalu Maxandmrau.pl dowiesz się więcej na temat królestwa zwierząt oraz opieki nad zwierzętami domowymi. Czytaj cały artykuł

Chcesz dokonać zmian w mieszkaniu deweloperskim? Sprawdź, czy pozwala Ci na to umowa!

zmiany w mieszkaniu 01.jpgZdecydowałeś się na kupno mieszkania od dewelopera, zaakceptowałeś projekt mieszkania, podpisałeś umowę, a teraz… jednak myślisz o remoncie? Sprawdź, na jakie zmiany aranżacyjne możesz sobie pozwolić bez ryzyka utraty gwarancji deweloperskiej lub prawa do rękojmi.

Zakup mieszkania – zabezpieczenie na wypadek wad

Rękojmia i gwarancja to dwa narzędzia, nadające kupującemu prawo do odszkodowania na wypadek ujawnienia się fizycznych wad w mieszkaniu od dewelopera. Zapisy dotyczące każdego z tych narzędzi powinny znaleźć się w umowie deweloperskiej, czyli w przedwstępnej umowie kupna mieszkania. Warto wiedzieć, że rękojmia i gwarancja deweloperska nie są pojęciami tożsamymi i każde z nich wiąże się z innymi uprawnieniami dla nabywcy mieszkania oraz obowiązkami dla dewelopera.

Zakup mieszkania od dewelopera a gwarancja

Udzielenie gwarancji na wypadek wykrycia wad nieruchomości nie jest obowiązkowe dla dewelopera. Mimo to znaczna część inwestorów decyduje się na zaproponowanie jej klientom, gdyż w ten sposób zwiększa się atrakcyjność danej nieruchomości. Wszystkie warunki gwarancji (m.in. czas i zakres obowiązywania) ustalane są przez dewelopera i nie są regulowane odrębnymi przepisami prawa.

Zanim podejmiesz się jakichkolwiek zmian aranżacyjnych, koniecznie sprawdź w umowie deweloperskiej zapisy dotyczące gwarancji – oczywiście, o ile deweloper Ci jej udzielił. Często napotkać można zapis, w myśl którego jakiekolwiek zmiany adaptacyjne w mieszkaniu skutkują utratą gwarancji przez nabywcę. Zdarza się również, że deweloper wyszczególnia konkretne prace remontowe, które pozbawiają kupującego prawa do gwarancji. Najczęściej są to: ingerencja w ściany nośne budynku oraz zmiany w instalacjach elektrycznych i kanalizacyjnych.

zmiany w mieszkaniu

Kupno mieszkania – rękojmia

W przeciwieństwie do gwarancji, rękojmia powstaje z mocy prawa i przysługuje każdemu, kto decyduje się na kupno mieszkania od dewelopera – nawet jeżeli w umowie deweloperskiej nie ma o niej wzmianki. Rękojmia zapewnia klientom prawo do żądania naprawienia przez dewelopera wad, które ujawniły się w terminie do 3 lat od wydania mieszkania. W przypadku, gdy deweloper nie usunie zgłoszonych usterek, nabywca zyskuje prawo do odstąpienia od umowy lub do obniżenia ceny zakupionego mieszkania.

Jeżeli w umowie deweloperskiej znajdujesz zapisy znoszące lub ograniczające rękojmię – są one sprzeczne z prawem. Do przykładów takich postanowień można zaliczyć na przykład:

  • wybiórcze wskazanie usterek, które deweloper zobowiązany jest usunąć w ramach rękojmi;
  • określenie rygorystycznych wymogów dotyczących formy zgłaszania wad;
  • utratę prawa do rękojmi w przypadku dokonania jakichkolwiek zmian aranżacyjnych w mieszkaniu;
  • skrócenie czasu obowiązywania rękojmi.

W myśl prawa, remont nie pozbawia Cię prawa do rękojmi. Jeżeli usterka w mieszkaniu powstanie w wyniku Twojego celowego działania (na przykład uszkodzisz rurę, zmieniając ustawienie urządzeń sanitarnych), nie możesz jednak żądać tego, by deweloper ją naprawił. Mimo to pamiętaj, że uszkodzenie przez Ciebie jednego elementu mieszkania nie zwalnia dewelopera z odpowiedzialności za pozostałą część nieruchomości – jeżeli uszkodzisz łazienkową rurę, wciąż możesz żądać od dewelopera naprawy źle zamontowanego okna.

Umowa deweloperska to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z kupnem mieszkania. Oprócz zapisów dotyczących zabezpieczenia na wypadek wad nieruchomości warto upewnić się, czy gwarantuje ona kupującemu zabezpieczenie w przypadku nieotrzymania kredytu hipotecznego, na przykład z powodu złej historii kredytowej, jakie kary przewiduje za odstąpienie od umowy oraz jakie zasady i terminy odbioru mieszkania przewiduje.

___

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.