piątek, październik 18, 2019
image image image image
Zadbany balkon Funkcjonalnie zaprojektowany taras może być dodatkowym pokojem w naszym mieszkaniu. O co trzeba zadbać? Czytaj cały artykuł
Etapy uzyskiwania uprawnień sepowskich Uprawnienia sepowskie umożliwiają wykonywanie prac w zakresie trzech kategorii – elektrycznej, energetycznej oraz gazowej. Niezależnie od rodzaju uprawnień w celu ich uzyskania należy odbyć stosowny kurs, zakończony egzaminem. Jakie dokładnie uprawnienia sepowskie można zdobyć? Gdzie najlepiej to zrobić i jak wygląda proces ich uzyskiwania? Czytaj cały artykuł
Pracuj w domu i zarabiaj Istnieje duże grono osób, które pragnęłyby zarabiać pieniądze bez przymusu częstego opuszczania mieszkania. Dotyczy to zwłaszcza niepełnosprawnych, matek wychowujących małe dzieci a także osób, które rezydują daleko od miasta. Czytaj cały artykuł
Fizjologiczne właściwości silikonu Silikon, dzięki swoim niezwykłym właściwościom, stale zyskuje na znaczeniu jako uniwersalny materiał do produkcji różnego rodzaju wyrobów dla wielu gałęzi przemysłu. Do zalet silikonu należy odporność na działanie temperatur, wysoka elastyczność, a także duża trwałość. Nie bez znaczenia są również jego walory fizjologiczne. O jakich dokładnie właściwościach mowa i w jaki sposób wpływają one na obszar zastosowania silikonu? Czytaj cały artykuł

Chcesz dokonać zmian w mieszkaniu deweloperskim? Sprawdź, czy pozwala Ci na to umowa!

zmiany w mieszkaniu 01.jpgZdecydowałeś się na kupno mieszkania od dewelopera, zaakceptowałeś projekt mieszkania, podpisałeś umowę, a teraz… jednak myślisz o remoncie? Sprawdź, na jakie zmiany aranżacyjne możesz sobie pozwolić bez ryzyka utraty gwarancji deweloperskiej lub prawa do rękojmi.

Zakup mieszkania – zabezpieczenie na wypadek wad

Rękojmia i gwarancja to dwa narzędzia, nadające kupującemu prawo do odszkodowania na wypadek ujawnienia się fizycznych wad w mieszkaniu od dewelopera. Zapisy dotyczące każdego z tych narzędzi powinny znaleźć się w umowie deweloperskiej, czyli w przedwstępnej umowie kupna mieszkania. Warto wiedzieć, że rękojmia i gwarancja deweloperska nie są pojęciami tożsamymi i każde z nich wiąże się z innymi uprawnieniami dla nabywcy mieszkania oraz obowiązkami dla dewelopera.

Zakup mieszkania od dewelopera a gwarancja

Udzielenie gwarancji na wypadek wykrycia wad nieruchomości nie jest obowiązkowe dla dewelopera. Mimo to znaczna część inwestorów decyduje się na zaproponowanie jej klientom, gdyż w ten sposób zwiększa się atrakcyjność danej nieruchomości. Wszystkie warunki gwarancji (m.in. czas i zakres obowiązywania) ustalane są przez dewelopera i nie są regulowane odrębnymi przepisami prawa.

Zanim podejmiesz się jakichkolwiek zmian aranżacyjnych, koniecznie sprawdź w umowie deweloperskiej zapisy dotyczące gwarancji – oczywiście, o ile deweloper Ci jej udzielił. Często napotkać można zapis, w myśl którego jakiekolwiek zmiany adaptacyjne w mieszkaniu skutkują utratą gwarancji przez nabywcę. Zdarza się również, że deweloper wyszczególnia konkretne prace remontowe, które pozbawiają kupującego prawa do gwarancji. Najczęściej są to: ingerencja w ściany nośne budynku oraz zmiany w instalacjach elektrycznych i kanalizacyjnych.

zmiany w mieszkaniu

Kupno mieszkania – rękojmia

W przeciwieństwie do gwarancji, rękojmia powstaje z mocy prawa i przysługuje każdemu, kto decyduje się na kupno mieszkania od dewelopera – nawet jeżeli w umowie deweloperskiej nie ma o niej wzmianki. Rękojmia zapewnia klientom prawo do żądania naprawienia przez dewelopera wad, które ujawniły się w terminie do 3 lat od wydania mieszkania. W przypadku, gdy deweloper nie usunie zgłoszonych usterek, nabywca zyskuje prawo do odstąpienia od umowy lub do obniżenia ceny zakupionego mieszkania.

Jeżeli w umowie deweloperskiej znajdujesz zapisy znoszące lub ograniczające rękojmię – są one sprzeczne z prawem. Do przykładów takich postanowień można zaliczyć na przykład:

  • wybiórcze wskazanie usterek, które deweloper zobowiązany jest usunąć w ramach rękojmi;
  • określenie rygorystycznych wymogów dotyczących formy zgłaszania wad;
  • utratę prawa do rękojmi w przypadku dokonania jakichkolwiek zmian aranżacyjnych w mieszkaniu;
  • skrócenie czasu obowiązywania rękojmi.

W myśl prawa, remont nie pozbawia Cię prawa do rękojmi. Jeżeli usterka w mieszkaniu powstanie w wyniku Twojego celowego działania (na przykład uszkodzisz rurę, zmieniając ustawienie urządzeń sanitarnych), nie możesz jednak żądać tego, by deweloper ją naprawił. Mimo to pamiętaj, że uszkodzenie przez Ciebie jednego elementu mieszkania nie zwalnia dewelopera z odpowiedzialności za pozostałą część nieruchomości – jeżeli uszkodzisz łazienkową rurę, wciąż możesz żądać od dewelopera naprawy źle zamontowanego okna.

Umowa deweloperska to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z kupnem mieszkania. Oprócz zapisów dotyczących zabezpieczenia na wypadek wad nieruchomości warto upewnić się, czy gwarantuje ona kupującemu zabezpieczenie w przypadku nieotrzymania kredytu hipotecznego, na przykład z powodu złej historii kredytowej, jakie kary przewiduje za odstąpienie od umowy oraz jakie zasady i terminy odbioru mieszkania przewiduje.

___

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.