poniedziałek, luty 19, 2018
image image image image
Opieka nad rodzicami Statystycznie Polska jest na 77 miejscu w rankingu długości życia swoich obywateli. Statystyczny Polak żyje przeszło 76 lat, jednak nie zawsze ma zagwarantowaną godną starość. Osoby w podeszłym wieku zmagają się z wieloma chorobami, a opieką nad nimi obarczane są dzieci. Nie zawsze jednak, ze względu na pracę i obowiązki względem swoich dzieci mogą sprawować opiekę osobiście. Decydują się na usługi profesjonalnych opiekunek lub umieszczają rodziców w domach opieki. Czytaj cały artykuł
Wczasy nad morzem w miejscowości Pobierowo Pobierowo to mała nadmorska miejscowość położona w malowniczym zakątku województwa zachodniopomorskiego. Znajduje się ona między Rewalem i Dziwnowem, na terenie Wybrzeża Rewalskiego, znanego z czystych plaż oraz bogatego mikroklimatu. Spokojna okolica, szum morza i nadmorskie lasy zachęcają do spacerów i sprawiają, że Pobierowo jest jednym z częstszych wakacyjnych kierunków wśród Polaków. Czytaj cały artykuł
Zalety treningu cardio Trening cardio (trening wytrzymałościowy, aerobowy, tlenowy) to najczęściej polecany rodzaj aktywności fizycznej dla osób pragnących schudnąć. Z treningu cardio może korzystać praktycznie każdy bez względu na wiek, płeć, sprawność fizyczną. Ten rodzaj treningu pomoże nie tylko spalić tłuszcz, ale także pozbyć się cellulitu oraz wzmocnić cały organizm. Czytaj cały artykuł
5 powodów dlaczego nie warto robić sobie długów? Wszystkie zaległości trzeba prędzej czy później spłacić, jednak rzadko możemy uregulować jedynie kwotę zadłużenia. Zazwyczaj mamy do czynienia z kosztami dodatkowymi, które wynikają z opóźnień. Czytaj cały artykuł

Chcesz dokonać zmian w mieszkaniu deweloperskim? Sprawdź, czy pozwala Ci na to umowa!

zmiany w mieszkaniu 01.jpgZdecydowałeś się na kupno mieszkania od dewelopera, zaakceptowałeś projekt mieszkania, podpisałeś umowę, a teraz… jednak myślisz o remoncie? Sprawdź, na jakie zmiany aranżacyjne możesz sobie pozwolić bez ryzyka utraty gwarancji deweloperskiej lub prawa do rękojmi.

Zakup mieszkania – zabezpieczenie na wypadek wad

Rękojmia i gwarancja to dwa narzędzia, nadające kupującemu prawo do odszkodowania na wypadek ujawnienia się fizycznych wad w mieszkaniu od dewelopera. Zapisy dotyczące każdego z tych narzędzi powinny znaleźć się w umowie deweloperskiej, czyli w przedwstępnej umowie kupna mieszkania. Warto wiedzieć, że rękojmia i gwarancja deweloperska nie są pojęciami tożsamymi i każde z nich wiąże się z innymi uprawnieniami dla nabywcy mieszkania oraz obowiązkami dla dewelopera.

Zakup mieszkania od dewelopera a gwarancja

Udzielenie gwarancji na wypadek wykrycia wad nieruchomości nie jest obowiązkowe dla dewelopera. Mimo to znaczna część inwestorów decyduje się na zaproponowanie jej klientom, gdyż w ten sposób zwiększa się atrakcyjność danej nieruchomości. Wszystkie warunki gwarancji (m.in. czas i zakres obowiązywania) ustalane są przez dewelopera i nie są regulowane odrębnymi przepisami prawa.

Zanim podejmiesz się jakichkolwiek zmian aranżacyjnych, koniecznie sprawdź w umowie deweloperskiej zapisy dotyczące gwarancji – oczywiście, o ile deweloper Ci jej udzielił. Często napotkać można zapis, w myśl którego jakiekolwiek zmiany adaptacyjne w mieszkaniu skutkują utratą gwarancji przez nabywcę. Zdarza się również, że deweloper wyszczególnia konkretne prace remontowe, które pozbawiają kupującego prawa do gwarancji. Najczęściej są to: ingerencja w ściany nośne budynku oraz zmiany w instalacjach elektrycznych i kanalizacyjnych.

zmiany w mieszkaniu

Kupno mieszkania – rękojmia

W przeciwieństwie do gwarancji, rękojmia powstaje z mocy prawa i przysługuje każdemu, kto decyduje się na kupno mieszkania od dewelopera – nawet jeżeli w umowie deweloperskiej nie ma o niej wzmianki. Rękojmia zapewnia klientom prawo do żądania naprawienia przez dewelopera wad, które ujawniły się w terminie do 3 lat od wydania mieszkania. W przypadku, gdy deweloper nie usunie zgłoszonych usterek, nabywca zyskuje prawo do odstąpienia od umowy lub do obniżenia ceny zakupionego mieszkania.

Jeżeli w umowie deweloperskiej znajdujesz zapisy znoszące lub ograniczające rękojmię – są one sprzeczne z prawem. Do przykładów takich postanowień można zaliczyć na przykład:

  • wybiórcze wskazanie usterek, które deweloper zobowiązany jest usunąć w ramach rękojmi;
  • określenie rygorystycznych wymogów dotyczących formy zgłaszania wad;
  • utratę prawa do rękojmi w przypadku dokonania jakichkolwiek zmian aranżacyjnych w mieszkaniu;
  • skrócenie czasu obowiązywania rękojmi.

W myśl prawa, remont nie pozbawia Cię prawa do rękojmi. Jeżeli usterka w mieszkaniu powstanie w wyniku Twojego celowego działania (na przykład uszkodzisz rurę, zmieniając ustawienie urządzeń sanitarnych), nie możesz jednak żądać tego, by deweloper ją naprawił. Mimo to pamiętaj, że uszkodzenie przez Ciebie jednego elementu mieszkania nie zwalnia dewelopera z odpowiedzialności za pozostałą część nieruchomości – jeżeli uszkodzisz łazienkową rurę, wciąż możesz żądać od dewelopera naprawy źle zamontowanego okna.

Umowa deweloperska to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z kupnem mieszkania. Oprócz zapisów dotyczących zabezpieczenia na wypadek wad nieruchomości warto upewnić się, czy gwarantuje ona kupującemu zabezpieczenie w przypadku nieotrzymania kredytu hipotecznego, na przykład z powodu złej historii kredytowej, jakie kary przewiduje za odstąpienie od umowy oraz jakie zasady i terminy odbioru mieszkania przewiduje.

___

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.