niedziela, styczeń 21, 2018
image image image image
Co wygrawerować na zegarku? Nie koniecznie drogi ale gustowny zegarek jest doskonałym upominkiem na każdą okazję - bardziej lub mniej oficjalną. Jednak są okazje wyjątkowe, lub takie, które chcielibyśmy takimi uczynić. Co wtedy zrobić? Jak dodać im blasku i niepowtarzalności?   Czytaj cały artykuł
Udział w targach branżowych Przygotowujesz się do udziału w targach branżowych? Chciałbyś zrobić jak najlepsze wrażenie na potencjalnych kontrahentach i maksymalnie przyciągnąć ich uwagę? Warto przed wydarzeniem dobrze przeanalizować strategię działania. Czytaj cały artykuł
Prezenty na komunię. Co warto kupić? Komunia to wyjątkowy czas w życiu każdego 9-latka. Jest to obecnie nie tylko przeżycie duchowe, ale również poniekąd komercyjne święto. Nie da się ukryć, że dzieci oczekują otrzymania wyjątkowych prezentów od swoich najbliższych. Jaki prezent będzie najlepszy dla dziecka? Czytaj cały artykuł
Jak tanio odnowić łazienkę Czas jest nieubłagany – nie tylko dla ludzi, ale i dla ich mieszkań. Dla łazienek także. To, co kiedyś lśniło nowością i zaskakiwało nowoczesnością, dziś może być już w stanie wskazującym na zużycie. Nie oznacza to jednak, że trzeba się od razu decydować na generalny remont wraz z nieśmiertelnym skuwaniem płytek i kładzeniem nowych. Kto nie umie tego robić samodzielnie, lecz jest zdany na fachowców, ten wie, co to oznacza. Czytaj cały artykuł

Zastosowanie blachowkrętów

BlachowkrętyBlachowkręty służą do łączenia blachy z drewnem, metalem lub z innymi materiałami, np. tworzywem sztucznym, płytą gipsowo-kartonową, tapicerką itp. Dzięki łatwemu i szybkiemu montażowi (pod warunkiem, że nie będą wielokrotnie przykręcane i odkręcane) cieszą się dużą popularnością. Najczęściej stosuje się blachowkręty samogwintujące – dzięki zastosowaniu specjalnego kształtu gwintu i ostrego zakończenia, nie wymagają one wcześniejszego gwintowania otworów w blasze.

 

Budowa

Blachowkręt, podobnie, jak każda inna śruba, składa się z gwintowanego trzonu w kształcie walca oraz z łba. Trzon jest nagwintowany na całej długości. Łeb, niezależnie od przeznaczenia blachowkręta, może mieć różny kształt (sześciokątny, walcowy, talerzykowy, grzybkowy, stożkowy, stożkowo-soczewkowy) oraz rodzaj nacięcia – najbardziej popularne to: krzyżakowe (typu Philips (PH) lub Pozidriv (PZ)) oraz sześciokątne (stosowane pod klucz imbusowy). Można też spotkać się z nacięciem Torx. Są one bardzo wytrzymałe podczas dociskania przy wkręcaniu. Nacięcia proste powoli wychodzą z użycia, ponieważ nie tylko niewygodnie się wkręcają, ale również łatwo można zarysować lub nawet uszkodzić powierzchnię, w którą wkręcany jest wkręt.

Wymiary blachowkrętów są różne, a określa się je za pomocą dwóch parametrów: średnicy i długości. Średnicę podaje się w milimetrach i jest ona równa średnicy zewnętrznej gwintu. Długość wkrętu jest mierzona od powierzchni materiału, w którą wkręt został wkręcony do końca gwintu, zależy zatem od typu łba: przy walcowych, talerzykowych i sześciokątnych jest ona równa długości samego trzonu, przy stożkowych – całkowitej długości blachowkręta, zaś w przypadku łbów stożkowo-wypukłych – długości do miejsca, w którym kończy się stożek, a zaczyna wypukłość.

Rodzaje

Blachowkręty wykonane są najczęściej ze stali węglowej i nierdzewnej. W zależności od przeznaczenia, pokrywa się je odpowiednimi powłokami – mogą być niklowane, ocynkowane (cynk galwaniczny, ogniowy), czy antykorozyjne (typu DACTROMET). Przy każdym rodzaju blachowkrętu powinna być podana norma, wg której został wyprodukowany, np. PN (Polska Norma), ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna), DIN ((Niemiecki Instytut Normalizacyjny), gwarantująca odpowiednią jakość i bezpieczeństwo użytkowania.

Zastosowanie

Blachowkręty znajdują bardzo szerokie zastosowanie przy montażu stalowych blach dachowych, łączeniu profili w elementach wentylacyjnych, mocowaniu do karoserii z blachy elementów tapicerki, skręcaniu profili z blachy, montażu płyt gipsowo-kartonowych do elementów z blachy, mocowaniu elementów drewnianych (desek, płyt OSB, sztachet) do cienkich profili stalowych, łączeniu metalowych elementów zagród i ogrodzeń, czy w końcu różnych prac montażowych, polegających na łączeniu elementów z blach, wykonanych ze stali cienko-ściennych.

Do skręcania dużych powierzchni i ciężkich elementów używa się blachowkrętów z łbem sześciokątnym, walcowym lub talerzykowym, ponieważ dzięki płaskiej powierzchni pod łbem, lepiej dociskają przytwierdzane elementy. Tam, gdzie wkręt nie powinien wystawać ponad powierzchnię materiału, zastosowanie znajdują wkręty z łbem stożkowym.

Przy wyborze blachowkrętów należy kierować się nie ceną, ale przede wszystkim materiałem i jakością ich wykonania. Warto skorzystać z oferty hurtowni Stalmut, która prezentuje szeroką gamę wkrętów o bardzo dobrej jakości.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.