sobota, lipiec 04, 2020
image image image image
Dlaczego warto organizować wideokonferencje? Współczesne realia biznesowe wymagają wielu kontaktów pomiędzy klientami lub kontrahentami. Większość z nich można ogarnąć przy pomocy rozmowy telefonicznej lub poczty internetowej. Czytaj cały artykuł
Kiedy i jak czyścić kocioł CO? Sprawny kocioł CO to gwarancja energooszczędnego, ekonomicznego, a przede wszystkim bezpiecznego ogrzewania. Niezawodne funkcjonowanie urządzenia zależy jednak nie tylko od jego jakości i marki produktu, ale także od jego prawidłowego użytkowania i odpowiedniej konserwacji. Istotne znaczenie ma tu przede wszystkim regularne czyszczenie. Które elementy kotła należy czyścić oraz w jaki sposób i kiedy najlepiej to robić? Czytaj cały artykuł
Jak znaleźć hotel w atrakcyjnej cenie? Wakacyjny wyjazd to niestety duży wydatek. Przejazd, hotel, atrakcje, wyżywienie – wszystko kosztuje. Oczywiście, kiedy jesteś na wakacjach, ostatnie, o czym chcesz myśleć, to ograniczenia. Jednak jeśli odpowiednio zaplanujesz swój urlop, możesz zaoszczędzić sporo gotówki. Zwłaszcza że podjęte działania... nic Cię nie kosztują. Wypróbuj sposoby na znalezienie hotelu w niskiej cenie. Czytaj cały artykuł
Kryzys koronawirus Kryzys koronawirus jest nieunikniony. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że zarówno COVID-19, jak i grypa powodują choroby układu oddechowego i rozprzestrzeniają się w podobny sposób. Koronawirus rozprzestrzenia się poprzez małe kropelki płynu z nosa i ust chorego. WHO zauważa, że koronawirusy nie przeżywają długo na przedmiotach, takich jak listy czy paczki. Czytaj cały artykuł

Możliwości skorzystania z IP BOX przez programistów

programistaZ początkiem 2019 roku wprowadzono tzw. IP BOX, czyli preferencyjną stawkę podatku dochodowego, który dotyczy dochodu uzyskanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Twórcy spełniający określone kryteria zapłacą podatek w wysokości 5%.

IP BOX dla programistów

Zarówno interpretacje urzędów skarbowych, jak i Ministerstwa Finansów wskazują jednoznacznie, że osoby tworzące programy komputerowe, także podlegają preferencyjnej stawce podatku. Podatek w wysokości 5% będzie dotyczył dochodu uzyskanego z przeniesienia prawa autorskiego do programu komputerowego, który podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W interpretacjach pojawiła się informacja, że warunkiem koniecznym do skorzystania z ulgi jest innowacyjność i niestandardowość programu komputerowego, jednak brakuje informacji, w jaki sposób urzędy będą to weryfikować. Z ulgi można skorzystać tylko w rozliczeniu rocznym pod warunkiem prowadzenia odrębnej ewidencji przychodów, kosztów podatkowych i dochodów dotyczących IP BOX.

Umowa o pracę, a możliwości skorzystania z IP BOX

IP BOX dla programistów można zastosować będąc podatnikiem CIT i PIT. W praktyce oznacza to, że będą z niej mogły skorzystać spółki z o.o., akcyjne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Programiści zatrudnieni na etat na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie będą podlegać niższej stawce podatku.

Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu współpracy?

W przypadku sprzedaży oprogramowania trudniej o błąd. Natomiast jeżeli programista świadczy usługi, których efektem jest powstanie programu komputerowego, powinno to być jasno wskazane w umowie. Ogólnikowe określenie np. świadczenie usług informatycznych będzie niewystarczające. Dlatego konieczne jest stosowanie zapisów, z których jasno wynika fakt przeniesienia praw autorskich.

Podstawową kwestią, jaką należy rozstrzygnąć przed skorzystaniem z preferencyjnej stawki, jest to czy efekt pracy programisty kwalifikuje się jako program komputerowy. W celu uniknięcia błędów i problemów przy kontroli, Ministerstwo Finansów zaleca występowanie o indywidualne interpretacje.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.