środa, kwiecień 08, 2020
image image image image
Kryzys koronawirus Kryzys koronawirus jest nieunikniony. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że zarówno COVID-19, jak i grypa powodują choroby układu oddechowego i rozprzestrzeniają się w podobny sposób. Koronawirus rozprzestrzenia się poprzez małe kropelki płynu z nosa i ust chorego. WHO zauważa, że koronawirusy nie przeżywają długo na przedmiotach, takich jak listy czy paczki. Czytaj cały artykuł
Fajerwerki idealne na Sylwestra Planowanie sylwestra tygodniami, huczna zabawa, szampan i oczywiście fajerwerki... wszystko to składa się na wyjątkową imprezę, która pozostanie na długo w pamięci świętujących. Tradycja obchodzenia Nowego Roku jest znana wszystkim od wieków. Jej głównym punktem jest pokaz sztucznych ogni, odbywający się o godzinie 24:00. To wtedy żegnany jest Stary Rok i witany Nowy. Dziesiątki wystrzelonych petard rozjaśnia niebo. Jakie będą idealne? Czytaj cały artykuł
Akcesoria do drukarek warte zakupu Drukarki atramentowe i laserowe składają się z szeregu podzespołów. Mogą one ulegać zużyciu w wyniku codziennej eksploatacji urządzeń. Na szczęście większość z nich można zregenerować lub wymienić na nowe. Często alternatywą dla oryginalnych części są zamienniki. Dzięki temu tusze czy tonery można nabyć znacznie taniej. Zobacz, gdzie i co warto kupić. Czytaj cały artykuł
Kiedy opłaca się wynajem biura? Decydując się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musimy mieć - poza dobry pomysłem, stosownym budżetem i samozaparciem – również odpowiedni lokal. Taką powierzchnię biurową możemy kupić lub wynająć. Ta druga opcja jest ostatnio znacznie popularniejsza. Na co zatem zwrócić uwagę, wynajmując odpowiednie biuro i kiedy nam się to opłaca? Czytaj cały artykuł

Możliwości skorzystania z IP BOX przez programistów

programistaZ początkiem 2019 roku wprowadzono tzw. IP BOX, czyli preferencyjną stawkę podatku dochodowego, który dotyczy dochodu uzyskanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Twórcy spełniający określone kryteria zapłacą podatek w wysokości 5%.

IP BOX dla programistów

Zarówno interpretacje urzędów skarbowych, jak i Ministerstwa Finansów wskazują jednoznacznie, że osoby tworzące programy komputerowe, także podlegają preferencyjnej stawce podatku. Podatek w wysokości 5% będzie dotyczył dochodu uzyskanego z przeniesienia prawa autorskiego do programu komputerowego, który podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W interpretacjach pojawiła się informacja, że warunkiem koniecznym do skorzystania z ulgi jest innowacyjność i niestandardowość programu komputerowego, jednak brakuje informacji, w jaki sposób urzędy będą to weryfikować. Z ulgi można skorzystać tylko w rozliczeniu rocznym pod warunkiem prowadzenia odrębnej ewidencji przychodów, kosztów podatkowych i dochodów dotyczących IP BOX.

Umowa o pracę, a możliwości skorzystania z IP BOX

IP BOX dla programistów można zastosować będąc podatnikiem CIT i PIT. W praktyce oznacza to, że będą z niej mogły skorzystać spółki z o.o., akcyjne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Programiści zatrudnieni na etat na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie będą podlegać niższej stawce podatku.

Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu współpracy?

W przypadku sprzedaży oprogramowania trudniej o błąd. Natomiast jeżeli programista świadczy usługi, których efektem jest powstanie programu komputerowego, powinno to być jasno wskazane w umowie. Ogólnikowe określenie np. świadczenie usług informatycznych będzie niewystarczające. Dlatego konieczne jest stosowanie zapisów, z których jasno wynika fakt przeniesienia praw autorskich.

Podstawową kwestią, jaką należy rozstrzygnąć przed skorzystaniem z preferencyjnej stawki, jest to czy efekt pracy programisty kwalifikuje się jako program komputerowy. W celu uniknięcia błędów i problemów przy kontroli, Ministerstwo Finansów zaleca występowanie o indywidualne interpretacje.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.