wtorek, lipiec 16, 2019
image image image image
Zalety technologii HIFU HIFU, czyli zogniskowane ultradźwięki o dużym natężeniu (z ang. High Intensity Focused Ultrasound), to nowoczesna technologia wykorzystywana przede wszystkim w medycynie estetycznej. Umożliwia ona bezinwazyjne, precyzyjne i wysoce skuteczne oddziaływanie na głębokie warstwy skóry. Na czym dokładniej polega HIFU? Jak wyglądają zabiegi z użyciem tej technologii? Jakie są jej zalety? Poznaj zalety HIFU! Czytaj cały artykuł
Filtry o dużej wydajności. Kiedy są przydatne? Jakość wody to kwestia istotna nie tylko z punktu widzenia naszego zdrowia, ale również komfortu i ergonomiczności wykonywania codziennych czynności, takich jak higiena osobista, pranie, zmywanie naczyń etc. Rosnąca świadomość w tej kwestii powoduje, że coraz powszechniejsze staje się wykorzystanie filtrów, montowanych przed ujściem wody. Niektóre z nich odznaczają się wyższą niż standardowo wydajnością – gdzie są stosowane? Czytaj cały artykuł
Gadżety reklamowe - mały i tani nośnik reklamowy. W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców skupiło niemalże całą swoją uwagę na wykorzystywaniu reklamowych możliwości, jakie oferuje Internet oraz różnorakie kanały komunikacji elektronicznej. Na dalszy plan schodzą natomiast rozwiązania o nieco bardziej tradycyjnym charakterze – zupełnie niesłusznie. Nie można bowiem zapominać, jak dużą rolę w kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy, promowaniu danej marki i budowaniu określonych relacji z otoczeniem odgrywają gadżety reklamowe. Czytaj cały artykuł
Najmodniejsze tenisówki na lato Buty na okres wiosenno-letni powinny być przede wszystkim wygodne i w miarę możliwości przewiewne. Niestety nie w każdej sytuacji możemy ubrać sandały lub klapki, czasem konieczne są buty zamknięte, a tu najlepszym rozwiązaniem będą tenisówki. Czytaj cały artykuł

Przykurcz Dupuytrena i jego leczenie. Opis zabiegu

leczenie przykurczuPrzykurcz Duputyrena jest chorobą o podłożu genetycznym, która występuje zazwyczaj u osób starszych; częściej u mężczyzn niż u kobiet. Postępujące przykurczanie się palców, które może posunąć się aż do pełnego zamknięcia dłoni, bardzo utrudnia codzienne życie i uzależnia pacjenta od pomocy innych osób. Jak wygląda leczenie chirurgiczne przykurczu Dupuytrena?

Przyczyny i objawy przykurczu Dupuytrena

Jak wspomniano, przykurcz Dupuytrena charakteryzuje się podkurczaniem palców i stopniowym zamykaniem dłoni. Pacjent borykający się z przykurczem Dupuytrena nie jest w stanie rozprostować ręki ani ułożyć jej płasko na blacie. To bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie, bo wyklucza sprawne wykonywanie nawet prostych czynności: spożywanie posiłków, higienę osobistą, pracę z różnymi narzędziami, posługiwanie się telefonem czy klawiaturą, jazdę samochodem, a nawet uścisk dłoni.

"Pierwszym objawem przykurczu Dupuytrena jest guzek w okolicach śródręcza po wewnętrznej (dłoniowej) stronie kończyny. Choroba może dotykać stawu śródręczno-paliczkowego, a także międzypaliczkowego bliższego – wyjaśnia ekspert chirurgii ręki z Kliniki Chęciński. – W miarę postępu przykurczu pacjent ma coraz większy problem z wyprostem palca".

Objawem, który może, ale nie musi wystąpić, jest też bolesność guzka, zwłaszcza przy ucisku. Guzek składa się z bliznowaciejącej tkanki, których budowa jest inna niż w przypadku tkanki zdrowej. Cechuje się zwiększoną ilością fibroblastów oraz mioblastów, a także większym udziałem kolagenu typu III.

Metody leczenia przykurczu Dupuytrena

Leczenie objawowe i zachowawcze nie przynosi znaczących rezultatów w przypadku przykurczu Dupuytrena. Sprawność i funkcje dłoni można przywrócić metodami chirurgicznymi.

W leczeniu tego schorzenia stosuje się dwa zabiegi chirurgii ręki. Pierwszy, mniej inwazyjny i zalecany szczególnie w przypadku osób w podeszłym wieku, to operacja Lanza, czyli podskórne uwolnienie przykurczu.

Druga technika to otwarta fasciektomia dłoniowa. Zabieg ten polega na całkowitym lub częściowym usunięciu tkanki powięzi, która jest przyczyną przykurczu.

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Jest kilka technik wykonania zabiegu, m.in. według Iselina i Huestona, a także technika Kinga. Różnią się one sposobem nacięcia skóry i rozmiarami pola operacyjnego. Chirurg przeprowadzający zabieg dobiera technikę w zależności od tego, jaki jest stan pacjenta, a także jak rozległe i posunięte są zmiany chorobowe. Jeśli objęły one też tkankę skórną, jest ona usuwana razem z powięzią, a ubytek uzupełnia się naciągniętym płatem skóry lub przeszczepem.

Na to, czy operacja da oczekiwane rezultaty, wpływ mają też rehabilitacja po zabiegu i przestrzeganie zaleceń lekarskich. Ponieważ przykurcz Dupuytrena może nawracać lub pojawiać się przy innych palcach, warto pamiętać o regularnych badaniach i szybkim reagowaniu na niepokojące objawy.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.