piątek, lipiec 01, 2022
image image image image
Wiosna - uciążliwy okres dla alergików Gdy dni się wydłużają, a słońce lekko zbliża się do Ziemi zaczyna się następny okres wegetatywny roślin. Czytaj cały artykuł
Technologia vs sen Od jakiegoś wskazuje się na istnienie nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak bardzo odlegle, że nawet nie myślimy, co oznacza i czy nas dotyczy. Jednakże okazuje się, że to temat o wymiarze ogólnospołecznym, wprost globalnym. A wyjątkowo dotyczy grup, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane oraz użytkują innowacyjnych technologii. Czytaj cały artykuł
Flokowanie produktów Konsumenci od dawna poszukują niebanalnych i unikatowych towarów. Zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę i wygląd. Poszukują przedmiotów, które w wyrazisty sposób oddadzą ich ulubiony styl i upodobania. Czytaj cały artykuł
Eleganckie schody i balustrady Gdy mamy dom piętrowy należy zagwarantować łączność pomiędzy piętrami. Dla niewielkich domów, które mają dwa, maksimum trzy piętra, wyjście w postaci windy (która sprawdza się doskonale w wypadku wielopiętrowych budynków) będzie niepraktyczne a dodatkowo nieoszczędne. Czytaj cały artykuł

Controlling. Definicja i sposoby zastosowania

controllingControlling jest terminem, który wszedł do powszechnego użytku w naukach ekonomicznych stosunkowo niedawno, gdyż dopiero na przełomie lat 80- i 90-tych XX wieku. Mimo to samo zjawisko obecne jest w praktyce zarządzania od dłuższego czasu – już pod koniec XVIII wieku w administracji państwowej Stanów Zjednoczonych pojawiła się funkcja comptrollera, blisko sto lat później podobne stanowisko wprowadziła zarząd koncernu General Electric. Czym jest controlling?

Definicja controllingu

Termin „Controlling” wywodzi się od angielskiego czasownika „control”. W języku polskim jego odpowiednik „kontrolować” kojarzy się przede wszystkim z nadzorem, jednak warto pamiętać o innych jego znaczeniach – „control” tłumaczyć można również jako „prowadzić”, „kierować”, „regulować”. Istnieje kilka definicji controllingu. Najczęściej używana zakłada, że controlling jest metodą bieżącej analizy działań firmy w porównaniu do wcześniej założonego planu. Osoby zajmujące się controllingiem podejmują działania, które mają zabezpieczyć firmę przed popełnianiem błędów, zarówno w sytuacji obecnej, jak i w przyszłości. Według innej definicji controlling jest z kolei narzędziem, które wspiera kadrą zarządzającą w podejmowaniu korzystnych dla przedsiębiorstwa decyzji. Jeszcze inna definicja zakłada, że conrolling jest tylko podsystemem zarządzania, którego zadaniem jest optymalizacja realizacji zadań, stojących przed firmą.

Zastosowanie controllingu

Każde przedsiębiorstwo stawia sobie jakieś zadania – podzielić je można na cele krótkofalowe, bieżące, oraz długofalowe. Żeby je zrealizować, konieczne jest podjęcie najbardziej trafnych działań. Zadaniem controllingu jest analiza sytuacji firmy oraz warunków rynkowych. Odbywa się między innymi poprzez ustalenie działań poszczególnych zespołów i minimalizowanie sprzeczności między nimi, które mogą prowadzić do osłabienia ich efektywności oraz podejmowanie kroków zmierzających do usunięcia zagrożeń zewnętrznych dla firmy. Praca controllera w największym skrócie sprowadza się do opracowania strategii działania firmy w oparciu o bieżące informacje, a następnie wcielenie jej w życie jednoczesnej analizie efektów wcześniejszych akcji i zmieniających się warunków rynkowych.

Więcej informacji o controllingu i jego zastosowaniu w prowadzeniu przedsiębiorstwa znajdziemy w literaturze fachowej – szeroki jej wybór oferuje internetowa Księgarnia Ekonomiczno-Prawna.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.