wtorek, kwiecień 16, 2024
image image image image
Opieka i szacunek. Zakład Pogrzebowy Warszawa W dniu pożegnania bliskiej osoby, rodzina i przyjaciele często znajdują się w jednym z najtrudniejszych momentów swojego życia. Czytaj cały artykuł
Jakie zastosowania mają drony w geodezji? Geodezja to dziedzina nauki, która zajmuje się pomiarami i dokładnymi mapowaniem terenów, budynków i infrastruktury. W dzisiejszych czasach drony coraz częściej są wykorzystywane w geodezji. Dzięki nowoczesnym technologiom, drony są w stanie zebrać precyzyjne dane, które są niezbędne w tej dziedzinie. W tym artykule omówimy, jakie są zastosowania dronów w geodezji. Czytaj cały artykuł
Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu dronów? Drony, jako maszyny, wciąż ewoluują, rozwijając się w coraz bardziej zaawansowane urządzenia. Nowe rozwiązania technologiczne wprowadzają coraz więcej możliwości, a producenci starają się przyciągnąć klientów nowymi funkcjami i wyposażeniem. W dzisiejszym artykule omówimy najnowsze trendy w projektowaniu dronów. Czytaj cały artykuł
Paintball Warszawa Paintball to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Niektórzy kojarzą go jedynie jako znakomitą rozrywkę i przyjemnie spędzony czas w gronie znajomych. Tymczasem paintball to również świetny trening rozwijający nasze umiejętności i wzmacniający kondycję. Posiada wszystkie najbardziej cenne zalety gry zespołowej, dzięki czemu zawsze pozostaje atrakcyjną formą rekreacji sportowej zapewniającej ogrom wrażeń. Skąd zatem wynika tak wielka popularność gry w paintball? Jakie są jej zalety? Jakie przynosi korzyści? Czytaj cały artykuł

Utrata wartości aktywów - co należy o niej wiedzieć?

utrata noPrzedsiębiorstwa, które sporządzają księgi rachunkowe, muszą sporządzać co roku podsumowanie zamknięcia. Gdy jakiś podmiot odnotował utratę wartości aktywów, obowiązkowo powinien on zamieścić go w bilansie. Lecz sporządzenie obowiązkowych odpisów aktualizacyjnych nie jest łatwe i wymaga eksperckiej wiedzy, bo zgodnie z zapisami prawa (a więc przede wszystkim ustawą o rachunkowości) istnieje parę różnych sposobów wyceny pozycji bilansu. Ekspert wie, którą z nich wybrać i w jaki sposób oszacować rzetelną utratę wartości aktywów.

Czym są aktywa? To zasoby majątku jakiegoś podmiotu (w przeciwieństwie do pasywów, oznaczających źródła, z których utrzymywany jest majątek przedsiębiorstwa). W listę aktywów wchodzą: aktywa trwałe oraz aktywa obrotowe. Do aktywów trwałych  uwzględnia się: majątek rzeczowy, długoterminowe należności i inwestycje oraz wartości niematerialne i prawne, a także długoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Aktywa obrotowe generują natomiast: należności i inwestycje krótkoterminowe, środki pieniężne oraz zapasy i krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Już proste wskazanie składowych tej części bilansu obrazuje ich niejednorodność. A to oznacza, że również wycena ceny oraz utraty wartości aktywów wymaga użycia różnych technik - zależnych ściśle od charakteru konkretnego zapisu.

Wycena aktywów skupia się zazwyczaj na określeniu albo ich wartości albo na podstawie ceny nabycia bądź kwoty wytworzenia, albo też wartości rynkowej - czyli de facto wartości, za którą organizacja mogłaby jakiś fragment majątku sprzedać. Zmienna Niestała sytuacja rynkowa finansowa, relacje z innymi pokrewnymi podmiotami funkcjonującymi działającymi na rynku, a także nieprzewidziane niepewne sytuacje wydarzenia losowe sprawiają decydują jednak, że cena wartość netto lub wartość cena danego wskazanego składnika majątku mogą ulegać zmianom modyfikacjom. Utratę wartości aktywów należy trzeba monitorować obserwować na bieżąco - ponieważ gdyż w wielu częstych przypadkach wypadkach firma organizacja może przewidzieć odkryć, że do niej dojdzie. Dobrym świetnym przykładem jest tu np. pogorszenie zmiana sytuacji pozycji finansowej kapitałowej kontrahenta klienta lub wahania cen walut bądź wartości kosztów instrumentów finansowych pieniężnych, w które przedsiębiorstwo zainwestowało.

Oczywiście - jak pisaliśmy wcześniej - określony sposób, w jaki szacuje się pułap utraty wartości aktywów, musi być przystosowany dokładnie do charakteru tego składnika majątku. Całkowicie inaczej wygląda on bowiem w przypadku majątku materialnego - takiego jak obiekty czy flota firmowych aut, a zupełnie inaczej - w przypadku wartości niematerialnych i prawnych. Te drugie są doskonałym przykładem, który pomaga zilustrować, dlaczego oceną utraty wartości aktywów zawsze powinien się zajmować specjalista. Do wartości niematerialnych i prawnych należą bowiem różnego rodzaju licencje czy patenty. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wynalazca wynajduje zupełnie inną technikę, która bardzo obniża wartość metod dotychczas wykorzystywanych. Albo producent aplikacji wprowadza na rynek nowszy program do realizacji określonych zadań - w związku z czym oprogramowanie użytkowane w konkretnej chwili przez przedsiębiorstwo okazuje się gorsze, mniej trafne, a może nawet w niektórych sytuacjach błędne. Jak ocenić wówczas, ile straciła firma, która zainwestowała wcześniej w wdrożenie podobnego programu?

Z pozoru może się wydawać, że tego rodzaju pomyłka nie pociąga za sobą żadnych kar - przecież to przedsiębiorca ponosi konsekwencje utraty wartości aktywów. Warto jednak podkreślić, że firmy, prowadząc rozliczenia, zobowiązują się do odnotowywania w nich prawdziwych, sprawdzonych danych. Jeśli spółka w obliczu utraty części majątku będzie zapisywała w bilansie cały czas te same dane, może zostać posądzona o zawyżanie kwoty majątku, a takie postępowanie również jest niedopuszczalne. Nie tylko nadszarpuje ono wiarygodność firmy, ale także może narazić ją na konsekwencje, jeśli w oparciu o księgi podejmowane są decyzje finansowe (np. udostępnienie kredytu bankowego, dotacji lub innej formy finansowania działalności spółki).

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.