środa, grudzień 01, 2021
image image image image
Eleganckie schody i balustrady Gdy mamy dom piętrowy należy zagwarantować łączność pomiędzy piętrami. Dla niewielkich domów, które mają dwa, maksimum trzy piętra, wyjście w postaci windy (która sprawdza się doskonale w wypadku wielopiętrowych budynków) będzie niepraktyczne a dodatkowo nieoszczędne. Czytaj cały artykuł
Czym jest neuromarketing? Przeciętny klient kieruje się przeróżnymi czynnikami podczas dokonywania wyborów zakupowych. Szacuje się, że aż 85% decyzji o zakupie produktu czy zamówieniu usługi zapada podświadomie. Czy w związku z tym da się stwierdzić, co konkretnie wpłynęło na jego wybór? Co przyciągnęło jego uwagę? I czy da się wpłynąć na zachowania konsumenta? Na te pytania stara się udzielić odpowiedzi neuromarketing. Czytaj cały artykuł
Popularność sklepów www Robimy z dnia na dzień coraz więcej transakcji online. Wiele sklepów tradycyjnych decyduje się na utworzenie witryny www, ponieważ potrafi tą metodą dotrzeć do szerszej grupy nabywców. Natomiast my klienci będziemy mogli robić zakupy szybciej oraz bez opuszczania mieszkania. Jest natomiast grupa towarów, które nadal chcemy kupować w sklepach stacjonarnych. Jedną z nich są ubrania. Jednakże czy kupowanie ciuchów przez internet nie jest o wiele opłacalne? Czytaj cały artykuł
Atrakcje Wolina Polskie wybrzeże Bałtyku to niezwykły obszar. Tu żaden turysta na nudę narzekać nie może, a wspaniałe atrakcje czekają tu na turystów niemal na każdym kroku. Gdzie warto się wybrać? Czytaj cały artykuł

Utrata wartości aktywów - co należy o niej wiedzieć?

utrata noPrzedsiębiorstwa, które sporządzają księgi rachunkowe, muszą sporządzać co roku podsumowanie zamknięcia. Gdy jakiś podmiot odnotował utratę wartości aktywów, obowiązkowo powinien on zamieścić go w bilansie. Lecz sporządzenie obowiązkowych odpisów aktualizacyjnych nie jest łatwe i wymaga eksperckiej wiedzy, bo zgodnie z zapisami prawa (a więc przede wszystkim ustawą o rachunkowości) istnieje parę różnych sposobów wyceny pozycji bilansu. Ekspert wie, którą z nich wybrać i w jaki sposób oszacować rzetelną utratę wartości aktywów.

Czym są aktywa? To zasoby majątku jakiegoś podmiotu (w przeciwieństwie do pasywów, oznaczających źródła, z których utrzymywany jest majątek przedsiębiorstwa). W listę aktywów wchodzą: aktywa trwałe oraz aktywa obrotowe. Do aktywów trwałych  uwzględnia się: majątek rzeczowy, długoterminowe należności i inwestycje oraz wartości niematerialne i prawne, a także długoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Aktywa obrotowe generują natomiast: należności i inwestycje krótkoterminowe, środki pieniężne oraz zapasy i krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Już proste wskazanie składowych tej części bilansu obrazuje ich niejednorodność. A to oznacza, że również wycena ceny oraz utraty wartości aktywów wymaga użycia różnych technik - zależnych ściśle od charakteru konkretnego zapisu.

Wycena aktywów skupia się zazwyczaj na określeniu albo ich wartości albo na podstawie ceny nabycia bądź kwoty wytworzenia, albo też wartości rynkowej - czyli de facto wartości, za którą organizacja mogłaby jakiś fragment majątku sprzedać. Zmienna Niestała sytuacja rynkowa finansowa, relacje z innymi pokrewnymi podmiotami funkcjonującymi działającymi na rynku, a także nieprzewidziane niepewne sytuacje wydarzenia losowe sprawiają decydują jednak, że cena wartość netto lub wartość cena danego wskazanego składnika majątku mogą ulegać zmianom modyfikacjom. Utratę wartości aktywów należy trzeba monitorować obserwować na bieżąco - ponieważ gdyż w wielu częstych przypadkach wypadkach firma organizacja może przewidzieć odkryć, że do niej dojdzie. Dobrym świetnym przykładem jest tu np. pogorszenie zmiana sytuacji pozycji finansowej kapitałowej kontrahenta klienta lub wahania cen walut bądź wartości kosztów instrumentów finansowych pieniężnych, w które przedsiębiorstwo zainwestowało.

Oczywiście - jak pisaliśmy wcześniej - określony sposób, w jaki szacuje się pułap utraty wartości aktywów, musi być przystosowany dokładnie do charakteru tego składnika majątku. Całkowicie inaczej wygląda on bowiem w przypadku majątku materialnego - takiego jak obiekty czy flota firmowych aut, a zupełnie inaczej - w przypadku wartości niematerialnych i prawnych. Te drugie są doskonałym przykładem, który pomaga zilustrować, dlaczego oceną utraty wartości aktywów zawsze powinien się zajmować specjalista. Do wartości niematerialnych i prawnych należą bowiem różnego rodzaju licencje czy patenty. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wynalazca wynajduje zupełnie inną technikę, która bardzo obniża wartość metod dotychczas wykorzystywanych. Albo producent aplikacji wprowadza na rynek nowszy program do realizacji określonych zadań - w związku z czym oprogramowanie użytkowane w konkretnej chwili przez przedsiębiorstwo okazuje się gorsze, mniej trafne, a może nawet w niektórych sytuacjach błędne. Jak ocenić wówczas, ile straciła firma, która zainwestowała wcześniej w wdrożenie podobnego programu?

Z pozoru może się wydawać, że tego rodzaju pomyłka nie pociąga za sobą żadnych kar - przecież to przedsiębiorca ponosi konsekwencje utraty wartości aktywów. Warto jednak podkreślić, że firmy, prowadząc rozliczenia, zobowiązują się do odnotowywania w nich prawdziwych, sprawdzonych danych. Jeśli spółka w obliczu utraty części majątku będzie zapisywała w bilansie cały czas te same dane, może zostać posądzona o zawyżanie kwoty majątku, a takie postępowanie również jest niedopuszczalne. Nie tylko nadszarpuje ono wiarygodność firmy, ale także może narazić ją na konsekwencje, jeśli w oparciu o księgi podejmowane są decyzje finansowe (np. udostępnienie kredytu bankowego, dotacji lub innej formy finansowania działalności spółki).

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.