Kurs walutowy zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest prowadzenie przez państwo określonej polityki kursowej. Władze monetarne danego państwa mogą posługiwać się kursem walutowym w taki sposób, aby osiągnąć ustalone cele gospodarcze. Wyróżnia się dwa podstawowe rozwiązań występujących w polityce kursowej: kurs płynny i kurs sztywny oraz rozwiązania pośrednie. W niniejszym artykule zajmiemy się zagadnieniem kursu płynnego.
Kurs walutowy to nic innego jak cena jednej waluty, wyrażona w innej walucie. Kurs waluty zależy od wielu różnych czynników, między innymi od tego, jakie zasady jego ustalania przyjmują władze państwa. Sposób prowadzenia polityki kursowej bywa nazywany reżimem kursowym. Władze mają możliwość stosowania kursu sztywnego, kiedy cena waluty obcej (zwykle tej najważniejszej z punktu widzenia danej gospodarki) jest ustalona na stałym poziomie. Państwo zapewnia wymianę waluty krajowej na walutę obcą po zadeklarowanym kursie.
Kurs płynny jest przeciwieństwem kurs sztywnego. O wartości waluty decyduje podaż i popyt na daną walutę na rynku walutowym. Kurs płynny przyjmują kraje rozwinięte. W Polsce formalne przyjęcie płynnego kursu walutowego nastąpiło 12 kwietnia 2000 roku. Przy w pełni płynnym kursie waluty państwo nie wpływa na notowania waluty. Zawsze ma jednak w zanadrzu możliwość interwencji na rynku walutowym, motywowanych np. ograniczeniem nadmiernych wahań kursu.
Kurs płynny kształtuje się pod wpływem równoważenia podaży i popytu waluty. Zmiany podaży i popytu danej waluty powodują zmiany poziomu jej cen. Popyt na walutę danego kraju rośnie np. za sprawą rosnącego eksportu czy inwestycji zagranicznych. Podmioty zagraniczne chcące zakupić towary lub aktywa wpływają na popyt danej waluty. Im kurs waluty jest niższy, tym chętniej ją kupują. Podaż waluty krajowej kształtują podmioty krajowe i ich chęć nabywania zagranicznych towarów (import) lub aktywów. Podmioty te chętniej wymieniają walutę krajową, przy jej wysokim kursie. Jeśli popyt na daną walutę przewyższa jej podaż, ulega ona wzmocnieniu – aprecjacji. Osłabienie waluty to deprecjacja.
Zmiany kursów walut zachodzą nieustannie, kurs waluty może podlegać dużym wahaniom w krótkim czasie – z dnia na dzień, a nawet w trakcie jednej sekundy.
– "Zmiany wahań kursów walut można zaobserwować na stronach kantorów internetowych. – mówi nam ekspert z e-kantoru Centnet.pl – Na naszej stronie internetowej kursy walut aktualizowane są co 10 sekund. Dzięki temu, klienci mogą obserwować zmiany i w dogodnym dla siebie momencie wymienić walutę po jak najkorzystniejszym kursie".
Takie okresowe wahania kursu nie powodują interwencji ze strony państwa. Kurs płynny jest popularny wśród krajów, które wykorzystują strategię bezpośredniego celu inflacyjnego. Dzięki temu, że banki centralne pozostawiają pełną swobodę w kształtowaniu się kursów walut działaniom rynku, mają możliwość wprowadzania zmian stopy procentowej, co prowadzi ich do osiągnięcia celu inflacyjnego.
Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.