środa, październik 27, 2021
image image image image
Eleganckie schody i balustrady Gdy mamy dom piętrowy należy zagwarantować łączność pomiędzy piętrami. Dla niewielkich domów, które mają dwa, maksimum trzy piętra, wyjście w postaci windy (która sprawdza się doskonale w wypadku wielopiętrowych budynków) będzie niepraktyczne a dodatkowo nieoszczędne. Czytaj cały artykuł
Czym jest neuromarketing? Przeciętny klient kieruje się przeróżnymi czynnikami podczas dokonywania wyborów zakupowych. Szacuje się, że aż 85% decyzji o zakupie produktu czy zamówieniu usługi zapada podświadomie. Czy w związku z tym da się stwierdzić, co konkretnie wpłynęło na jego wybór? Co przyciągnęło jego uwagę? I czy da się wpłynąć na zachowania konsumenta? Na te pytania stara się udzielić odpowiedzi neuromarketing. Czytaj cały artykuł
Popularność sklepów www Robimy z dnia na dzień coraz więcej transakcji online. Wiele sklepów tradycyjnych decyduje się na utworzenie witryny www, ponieważ potrafi tą metodą dotrzeć do szerszej grupy nabywców. Natomiast my klienci będziemy mogli robić zakupy szybciej oraz bez opuszczania mieszkania. Jest natomiast grupa towarów, które nadal chcemy kupować w sklepach stacjonarnych. Jedną z nich są ubrania. Jednakże czy kupowanie ciuchów przez internet nie jest o wiele opłacalne? Czytaj cały artykuł
Atrakcje Wolina Polskie wybrzeże Bałtyku to niezwykły obszar. Tu żaden turysta na nudę narzekać nie może, a wspaniałe atrakcje czekają tu na turystów niemal na każdym kroku. Gdzie warto się wybrać? Czytaj cały artykuł

Jak pokonać opór przed zmianą? Krzywa Kubler-Rossa

krzywa zmianZmiany są nieuniknione i powszechne. Dotyczą wszystkich sfer życia, również biznesu, który aby się rozwijać, musi się zmieniać. Menadżerowie często borykają się z problemem oporu pracowników przed zaplanowanymi zmianami. Często nie wiedzą, jak poradzić sobie z tą przeszkodą. Tymczasem, aby lepiej zrozumieć opór, warto go potraktować, jak przeżywanie pewnego rodzaju straty.

Plan zmian… i co dalej?

Wykonana została duża część pracy, mającej na celu zoptymalizowanie działań w firmie. Przeanalizowano zachodzące w firmie procesy, zmierzono je, na podstawie uzyskanych danych opracowano plan usprawnień do wprowadzenia. Wydaje się, że nie ma takiej możliwości, aby coś poszło nie tak. Tymczasem napotykamy przeszkodę – opór pracowników przed zmianą.

Opór jest równie powszechnym i naturalnym zjawiskiem, jak zmiana. Wynika m.in. z tego, że aby coś zmienić, potrzeba włożenia w to energii i czasu. Często doświadczenia pracowników podpowiadają im, że wprowadzaniu zmian towarzyszą bałagan i utrata bezpieczeństwa. Dobre przeprowadzenie pracowników przez proces wdrażania zmian, może zminimalizować poczucie niepewności. Przydatna może być znajomość etapów godzenia się człowieka ze zmianami i znajomość tzw. krzywej Kübler-Ross.

Co wspólnego ma żałoba z oporem przed zmianami?

Elizabeth Kübler-Ross, szwajcarska lekarka, jest autorką teorii reakcji człowieka na wiadomość o nieuleczalnej chorobie i nieuchronnej śmierci. Według tej teorii istnieje pięć etapów psychologicznych, które przechodzi człowiek w tak zwanym cyklu żalu. Są to kolejno: zaprzeczenie, gniew, targowanie się (negocjacje), smutek, akceptacja. Jak mówi ekspert z firmy Nova Praxis, wspomagającej wdrażanie zmian w firmach:

- "Model Kübler-Ross ma zastosowanie do każdego procesu głębokich zmian, także tych w organizacji, ponieważ każda zmiana – szczególnie ta nieoczekiwana i nieprzyjemna – niesie ze sobą poczucie straty".

Pracownicy dowiadując się o planach wdrożenia zmian mogą próbować je ignorować („I tak nic z tego nie będzie”) i szukać pozytywów w teraźniejszej sytuacji („Jest dobrze, nic nie trzeba zmieniać”), nawet jeśli wiedzą, że to nieprawda. Efektywnym działaniem zaradczym może być wyczerpujące informowanie pracowników oraz komunikacja z nimi, aby mieli szansę dostrzeżenia potrzeby zmiany i zniwelowania swojego lęku wobec niej.

Kiedy pojawia się gniew i opór, złośliwości i obiekcje, dobrą praktyką jest okazanie zrozumienia, wysłuchanie oraz zachęcenie do uczestnictwa w zmianie, aby niejako zasmakować jej pozytywnych stron. Mogą pojawić się próby negocjowania, propozycje wprowadzenia części zmian. Zasadniczym zadaniem osób decydujących o zmianach jest odpowiedź na pytanie, czy możliwe są kompromisy i ponownie wyczerpujące informowanie, dlaczego wdrożenie zmian w takiej, a nie innej postaci jest konieczne.

Kolejny krok to doświadczenie przez pracowników smutku i poczucia straty, związane z pożegnaniem starych nawyków, być może środowiska, z którym się zżyli. Ostatecznie przychodzi akceptacja zmiany i z czasem przyznanie, że była ona konieczna.

Wprowadzenie zmiany to proces, w którym mogą pojawić się obszary wymagające wsparcia z zewnątrz. Dlatego warto postawić na profesjonalistów, wspomagających firmy we wdrażaniu usprawnień.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.