wtorek, maj 17, 2022
image image image image
Wiosna - uciążliwy okres dla alergików Gdy dni się wydłużają, a słońce lekko zbliża się do Ziemi zaczyna się następny okres wegetatywny roślin. Czytaj cały artykuł
Technologia vs sen Od jakiegoś wskazuje się na istnienie nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak bardzo odlegle, że nawet nie myślimy, co oznacza i czy nas dotyczy. Jednakże okazuje się, że to temat o wymiarze ogólnospołecznym, wprost globalnym. A wyjątkowo dotyczy grup, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane oraz użytkują innowacyjnych technologii. Czytaj cały artykuł
Flokowanie produktów Konsumenci od dawna poszukują niebanalnych i unikatowych towarów. Zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę i wygląd. Poszukują przedmiotów, które w wyrazisty sposób oddadzą ich ulubiony styl i upodobania. Czytaj cały artykuł
Eleganckie schody i balustrady Gdy mamy dom piętrowy należy zagwarantować łączność pomiędzy piętrami. Dla niewielkich domów, które mają dwa, maksimum trzy piętra, wyjście w postaci windy (która sprawdza się doskonale w wypadku wielopiętrowych budynków) będzie niepraktyczne a dodatkowo nieoszczędne. Czytaj cały artykuł

Co oznacza upadłość konsumencka?

upadlosc konsumenckaUpadłość konsumencka – co to jest i jak ją ogłosić? Z każdym rokiem przybywa zadłużonych osób w naszym kraju. Ostatnie badania pokazują, że aż 2,8 mln Polaków ma zaległości w spłatach zobowiązań finansowych. Zdarza się, że w sytuacji znacznego zadłużenia najlepszym rozwiązaniem jest upadłość konsumencka. Jak wygląda upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które ma na celu oddłużenie konsumenta. Proces ten polega na spłacie zaległości np. z majątku zadłużonego i umorzeniu części lub całości długów. W trakcie rozprawy to sąd decyduje, czy długi zostaną umorzone w całości, czy tylko w jakiejś części. W drugim przypadku dłużnik pozostałą część zobowiązań musi spłacić, a sąd ustala plan spłaty. Warto również wiedzieć, że sąd może zasądzić sprzedaż majątku lub jego części, aby uzyskać pieniądze na spłatę zaległych długów.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, mogą złożyć wszystkie osoby fizyczne, które są niewypłacalne co najmniej od 3 miesięcy. Niewypłacalność oznacza, że dochody danego konsumenta są niższe niż jego koszty utrzymania oraz raty kredytów. W trakcie przewodu sądowego należy udowodnić, że dłużnik nie ma realnej możliwości spłacenia swoich długów. Wniosek o upadłość konsumencką może złożyć dłużnik lub wierzyciel.

Należy pamiętać, że możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest zarezerwowana jedynie dla osób fizycznych, a więc nie mogą z niej korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą. Upadłości konsumenckiej nie mogą ogłosić również osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat wykonały czynność na szkodę wierzyciela (np. przekazały notarialnie nieruchomość innej osobie, aby nie została zajęta przez komornika). Z takiego sposobu na oddłużenie nie mogą skorzystać również osoby, które w ciągu 10 ostatnich lat już ogłosiły upadłość konsumencką.

Upadłość konsumencka – jak ją ogłosić?

Chcąc ogłosić upadłość konsumencką, należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu oraz uiścić opłatę, która wynosi 30 zł. Wniosek można napisać samodzielnie, według wzoru zgodnego z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości lub można to zlecić kancelarii prawnej. We wniosku należy zawrzeć: dokładny wykaz majątku z szacowaną wartością, wykaz zgromadzonych środków finansowych (tych na koncie i w gotówce), wykaz wierzycieli wraz z informacjami o wielkości długów oraz dokumenty potwierdzające niewypłacalność np. informacje o dochodach i pisma od wierzycieli.

Artykuł przygotowany we współpracy z: Podel.pl

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.