Dzień św. Walentego, zwane również jako Walentynki, to ogólnoświatowa uroczystość zadedykowana miłości i zmysłowości. Obchodzimy ten dzień 14 lutego co roku. Jest to dzień, w którym ludzie manifestują swoją miłość i uczuciowość w stosunku do swoich bliskich, przede wszystkim wobec swoich partnerów romantycznych. Zwyczaj świętowania Walentynek zapożycza z historii starożytnego Rzymu, gdzie odbywał się festival Lupercali, zadedykowany bóstwu miłości i płodności. W średniowieczu 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. W dzisiejszych czasach Walentynki są obchodzone na całej kuli ziemskiej, a zakochani przesyłają sobie na wzajem kartki, kwiaty i prezenty, ażeby okazać swoją miłość. W tym materiale dowiesz się nieco więcej o historii Dnia św. Walentego i połączonych z tym dniem tradycjach.
Kto to Święty Walenty
Historia świętego Walentego jest nieco zagmatwana i nie jest do końca jasna. Według tradycji chrześcijańskiej, św. Walenty był duchownym i lekarzem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z legend Walenty był prześladowany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, był osadzony za udzielanie chrztu chrześcijańskiego. W trakcie niewoli, Walenty pomagał innym więźniom, jak również leczył ze śmiertelnych chorób. Kolejna legenda podaje, że Walenty zakochał się w córce swojego strażnika, która także była chrześcijanką. Zakochany Walenty przesyłał jej listy miłosne, podpisując się jako "Twój Walenty", co niektórzy uważają za rozpoczęcie tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Dość podobna legenda opowiada o tym, iż Walenty został uwięziony za nie respektowanie prawa ogłoszonego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zabraniał związku małżeńskiego każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty podobno dawał ślub w tajemnicy, za co dostał się do więzienia. Tam połączyło go miłosne uczucie z ociemniałą córką strażnika więziennego. Dzięki Walentemu ukochana odzyskała cudownie wzrok. W końcu Walenty został skazany na śmierć przez cesarza Klaudiusza II, a egzekucja nastąpiła 14 lutego. Kościół katolicki zatwierdził Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. Od czwartego wieku, 14 lutego zaczęto celebrować jako dzień świętego Walentego poświęcony miłości i małżeństwu. Święty Walenty współcześnie jest uważany za patrona zakochanych, medyków jak również chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję.
Jak wypada uczcić Walentynki?
Walentynki to niesamowity okres, podczas którego wszyscy pragną okazać swoje uczucie wobec swoich bliskich. 14 lutego ludzie wymieniają się podarunkami, kartkami okolicznościowymi i bukietami kwiatów.Popularne są romantyczne wyjścia. Na Walentynki na ogół wręcza się podarki takie jak na przykład czerwone róże, czekoladki, biżuterię, bilety na wycieczki lub do kina, oraz upominki DYI bądź przedmioty osobiste. Istotne jest to, iżby podarunek był odpowiedni do osoby, która go dostaje i odzwierciedlał sympatię. Niektórzy traktują Walentynki jak owoc merketingu , jednakowoż dla wielu par to niezwykle ważny dzień, w którym mogą wyrazić swoją miłość. W dodatku to też kapitalna szansa do ujawniania uczuć nie jedynie swojemu partnerowi, lecz również rodzinie i przyjaciołom. W Japonii, czy Korei Południowej, to panie obdarowują swoich ukochanych upominkami i kwiatami. U nas coraz większą powodzenie zyskuje Dzień Singla, który ma na celu pokazywać, iż czułość można świętować nie tylko w związku. Walentynkijest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, którą przyjmuje się od bliskich i przyjaciół.
Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.