wtorek, kwiecień 16, 2024
image image image image
Opieka i szacunek. Zakład Pogrzebowy Warszawa W dniu pożegnania bliskiej osoby, rodzina i przyjaciele często znajdują się w jednym z najtrudniejszych momentów swojego życia. Czytaj cały artykuł
Jakie zastosowania mają drony w geodezji? Geodezja to dziedzina nauki, która zajmuje się pomiarami i dokładnymi mapowaniem terenów, budynków i infrastruktury. W dzisiejszych czasach drony coraz częściej są wykorzystywane w geodezji. Dzięki nowoczesnym technologiom, drony są w stanie zebrać precyzyjne dane, które są niezbędne w tej dziedzinie. W tym artykule omówimy, jakie są zastosowania dronów w geodezji. Czytaj cały artykuł
Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu dronów? Drony, jako maszyny, wciąż ewoluują, rozwijając się w coraz bardziej zaawansowane urządzenia. Nowe rozwiązania technologiczne wprowadzają coraz więcej możliwości, a producenci starają się przyciągnąć klientów nowymi funkcjami i wyposażeniem. W dzisiejszym artykule omówimy najnowsze trendy w projektowaniu dronów. Czytaj cały artykuł
Paintball Warszawa Paintball to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Niektórzy kojarzą go jedynie jako znakomitą rozrywkę i przyjemnie spędzony czas w gronie znajomych. Tymczasem paintball to również świetny trening rozwijający nasze umiejętności i wzmacniający kondycję. Posiada wszystkie najbardziej cenne zalety gry zespołowej, dzięki czemu zawsze pozostaje atrakcyjną formą rekreacji sportowej zapewniającej ogrom wrażeń. Skąd zatem wynika tak wielka popularność gry w paintball? Jakie są jej zalety? Jakie przynosi korzyści? Czytaj cały artykuł

Dziury w serze znikają

serSzwajcarzy doszłi do wniosku, że ser ementaler robi się z za bardzo czystego mleka.

Od pewnego czasu zauważono, że sery ze Szwajcarii mają coraz mniej dziur. Dlaczego tak się dzieje? Pytanie może ywdawać się dziecinne, ale mało kto wie, że własnie dziury w serze przesądzają o jego smaku, zapachu, konsystencji oraz naturalnie wyglądzie sera. Do tej pory wszyscy byli przekonani, iż za powstawanie dziur odpowiadają bakterie i wyzwalane przez nie gazy. Dzieci natomiast wierzyły, że dziury w serze to nic innego jak pozostałośc po buszujących w spiżarniach głodnych myszach.

Dziury uważano za pewien defekt i niedoskonałość sera. Mistrzowie serowarstwa usuwali więc te wady poprzez uciskanie i prasowanie. Zaś w czasach obecnych dziury w serze traktuje się jak "znak jakości", którym pochwalić się moga tylko najlepsze i najdroższe sery. O serach, które mają wiele dziur mówi się że posiadają "oczy", zaś te gorsze, mniej udane sery są "ślepe"

Na szczęście zagadka dziur w serze została niedawno rozwiązana. Okazuje się, że dziury powstają za sprawą mikroskopijnych cząsteczek siana, które wpadaja do mleka w czasie udoju. Coraz częściej rezygnuje się z dojenia krów do otwartych wiader i zastępuje się je w pełni automatycznymi liniami produkcyjnymi, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszania ilości dziur w serze.

Badacze wykonali liczne testy, dodawali do mleka przeróżne ilości pyłu z siana i sprawdzano jak się to ma do gotowego wyrobu. Okazało się, że własnie od ilości sianowego pyłu zależy ile dziur będzie miał ser. Drobinki siana w czasie procesu fermentali uwalniają gaz tworzący dziury.

Aby potwierdzić hipotezę, iż zwiększająca się higiena podczas udoju zmniejsza ilość dziur w serze, badacze przez okres 130 dni monitorowali powstawanie dziur. Do swych obserwacji wykorzystali tomograf, komputer oraz aparaturę radiologiczną.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.