Mikro i makroorganizmy glebowe odpowiadają za żyzność ziemi i umożliwiają rozwój roślin. Nadmierne stosowanie sztucznych nawozów powoduje wyjaławianie i zakwaszanie gleb. Procesy te pozbawiają glebę pożytecznych drobnoustrojów, co obniża jakość plonów i opłacalność produkcji.
W porównaniu z intensywnie eksploatowanymi gruntami rolniczymi państw Europy Zachodniej (np. w Holandii), polskie gleby są żyzne, a stopień ich degradacji spowodowanej agresywną gospodarką jest niewielki. Dobra kondycja polskich gruntów jest skutkiem dostarczania do warstw ziemi próchnicy (materii organicznej), która odpowiada za utrzymanie pierwiastków biogennych i zatrzymanie wody. Źródłem próchnicy jest naturalny nawóz (kompost), który można otrzymywać samodzielnie (np. na pryzmie) lub kupić gotowy.
Firmą zajmującą się produkcją kompostu z odpadów komunalnych jest m.in. Ziemia Polska kompostownia. Uzdatnia odpady biodegradowalne, poddając je jednej z dwóch metod – kompostowaniu (proces tlenowy) lub fermentacji (proces beztlenowy). Dostarczona wraz z kompostem do ziemi materia organiczna umożliwia rozwój mikroorganizmów. Drobnoustroje glebowe rozkładają substancje organiczną i uwalniają z niej składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Mikro i makroorganizmy glebowe produkują hormony i enzymy, które są absorbowane przez rośliny i odpowiadają za ich poprawny rozwój.
Większość drobnoustrojów zawartych w glebie stanowią organizmy roślinne:
- glony (np. sinice i zielenice),
- grzyby (np. pleśnie i drożdże),
- bakterie (np. promieniowce).
Ze względu na rozwój technologii rolniczych gleby są coraz intensywniej wykorzystywane. Długotrwałe i nadmierne nawożenie gleby sztucznymi nawozami wyjaławia i zakwasza ją. Procesy te prowadzą do zmniejszenia zasobności gleby w składniki pokarmowe i pogarszają jej strukturę. W efekcie ziemia ma mniejsze zdolności do utrzymania wody i osłabioną stabilność chemiczną. Zachwiana zostaje również równowaga mikroorganizmów glebowych.
Pozbawiona pożytecznych drobnoustrojów ziemia jest mniej wydajna. Zawarte w niej pierwiastki biogenne są trudno dostępne dla roślin, co wpływa na gorszą jakość plonów. Agresywna gospodarka i częste nawożenie prowadzą do spadku produkcji żywności.
Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.