poniedziałek, sierpień 08, 2022
image image image image
Wiosna - uciążliwy okres dla alergików Gdy dni się wydłużają, a słońce lekko zbliża się do Ziemi zaczyna się następny okres wegetatywny roślin. Czytaj cały artykuł
Technologia vs sen Od jakiegoś wskazuje się na istnienie nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak bardzo odlegle, że nawet nie myślimy, co oznacza i czy nas dotyczy. Jednakże okazuje się, że to temat o wymiarze ogólnospołecznym, wprost globalnym. A wyjątkowo dotyczy grup, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane oraz użytkują innowacyjnych technologii. Czytaj cały artykuł
Flokowanie produktów Konsumenci od dawna poszukują niebanalnych i unikatowych towarów. Zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę i wygląd. Poszukują przedmiotów, które w wyrazisty sposób oddadzą ich ulubiony styl i upodobania. Czytaj cały artykuł
Eleganckie schody i balustrady Gdy mamy dom piętrowy należy zagwarantować łączność pomiędzy piętrami. Dla niewielkich domów, które mają dwa, maksimum trzy piętra, wyjście w postaci windy (która sprawdza się doskonale w wypadku wielopiętrowych budynków) będzie niepraktyczne a dodatkowo nieoszczędne. Czytaj cały artykuł

Walcz z zaćmą

witamina nWedle testów wykonanych przez badaczu z Kings Collage London warzywa oraz owoce bogate w witaminę C regularnie konsumowane mogą mieć wpływ na przeciwdziałanie katarakcie. Efekty przeprowadzonych badań zostały opublikowane w piśmie "Ophthalmology".

Badania trwały ponad dziesięć lat. Badania przeprowadzone zostały na grupie 324 sióstr bliźniaczek w wieku między 60 a 70 lat. Naukowcy śledzili zmiany które zachodziły w ich soczewkach, w tym samym czasie testując za pomocą kwestionariuszy poziom zażywanej witaminy C. W końcowej fazie realizowanych badań uczeni dowiedli, iż u tych pań, które konsumowały w sporej ilości produkty zasobne w witaminę C postępy katarakty były o 33% mniejsze niż u kobiet spożywających mniejsze ilości witaminy C. Stwierdzono także, iż czynniki genetyczne są odpowiedzialne tylko za 1/3 zmian jakie następują na soczewce, dużo większy wpływ na progresję katarakty mają natomiast czynniki środowiskowe.

Naukowcy tłumaczą wyniki swoich badań tym, iż frontalna komora oka wypełniona jest cieczą zawierającą witaminę C zabezpieczając soczewkę przed matowieniem oraz utlenianiem. Częste spożywanie produktów które zawierają duże ilości witaminy C może podnieść jej poziom w tej cieczy. Według autora testów prof. Chrisa Hammonda wystarczy zmienić sposób żywienia na taki, w jakim konsumuje się dużo owoców i warzyw, aby zminimalizować zagrożenie zachorowania na kataraktę. Naturalnego toku starzenia nie możemy uniknąć, jednakże utrzymanie zdrowej diety oraz zmiana stylu życia mogą obniżyć zagrożenie operacji zaćmy jako że na postęp tej choroby ma również wpływ palenie papierosów oraz cukrzyca.

natomiast Kate Yonova-Doing będąca współautorką badań dopowiada, iż witaminę C musimy uzupełniać z pożywienia bo organizm ludzki jej nie produkuje. Akcentuje natomiast, iż nie zanotowano istotnego obniżenia progresji zaćmy u osób stosujących tabletki z witaminą C z tej przyczyny duże znaczenie ma zdrowa dieta.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.