piątek, lipiec 01, 2022
image image image image
Wiosna - uciążliwy okres dla alergików Gdy dni się wydłużają, a słońce lekko zbliża się do Ziemi zaczyna się następny okres wegetatywny roślin. Czytaj cały artykuł
Technologia vs sen Od jakiegoś wskazuje się na istnienie nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak bardzo odlegle, że nawet nie myślimy, co oznacza i czy nas dotyczy. Jednakże okazuje się, że to temat o wymiarze ogólnospołecznym, wprost globalnym. A wyjątkowo dotyczy grup, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane oraz użytkują innowacyjnych technologii. Czytaj cały artykuł
Flokowanie produktów Konsumenci od dawna poszukują niebanalnych i unikatowych towarów. Zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę i wygląd. Poszukują przedmiotów, które w wyrazisty sposób oddadzą ich ulubiony styl i upodobania. Czytaj cały artykuł
Eleganckie schody i balustrady Gdy mamy dom piętrowy należy zagwarantować łączność pomiędzy piętrami. Dla niewielkich domów, które mają dwa, maksimum trzy piętra, wyjście w postaci windy (która sprawdza się doskonale w wypadku wielopiętrowych budynków) będzie niepraktyczne a dodatkowo nieoszczędne. Czytaj cały artykuł

W jakie książki powinna być zaopatrzona każda biblioteka szkolna?

biblioteka szkolnaKażda biblioteka szkolna przeżywa renesans, gdy nauczyciele zapowiadają przerabianie lektur. Dla wielu uczniów jest to niestety jedyny powód, dla którego odwiedzają to miejsce. Warto jednak uświadamiać dzieci i młodzież, że w bibliotece czeka na nich coś więcej, niż tylko literatura piękna napisana skomplikowanym językiem. Zbiór książek, w którym znajdują się również współczesne pozycje, zachęcą uczniów do częstszych wizyt w bibliotece.

Jakie książki muszą znajdować się w bibliotece szkolnej?

Oprócz obowiązkowego zbioru lektur szkolnych w odpowiedniej ilości kopii, biblioteki powinny dysponować jeszcze kilkoma innymi kategoriami książek. Według ustawy o bibliotekach z 27 czerwca 1997 roku, każda biblioteka szkolna musi umożliwić uczniom wypożyczenie książek zgodnych z przyjętymi przez szkołę programami nauczania, istniejącymi profilami klas oraz ogólnymi potrzebami uczniów i nauczycieli.

Oznacza to, że w zasobach biblioteki szkolnej powinny znajdować się książki, które w razie potrzeby może wypożyczyć zarówno nauczyciel chcący urozmaicić przebieg zajęć, jak i uczeń przygotowujący się do konkursu lub olimpiady. Dlatego w trakcie uzupełniania zbiorów, biblioteki powinny zadbać też o stan kategorii popularno-naukowej i obecność specjalistycznych książek z różnych dziedzin.

Dość nieoczywistym, choć zawsze występującym w bibliotekach elementem, są też albumy i kroniki szkolne. Historia szkoły zapisana na kartach tych pozycji często przydaje się w trakcie przygotowywania prezentacji, uroczystych apeli czy świętowania ważnych dla placówki rocznic. Przeglądanie kroniki lub albumu stanowi też gratkę dla osób pasjonujących się historią lub dla uczniów, których rodzice lub dziadkowie są absolwentami tej samej szkoły.

Czy w bibliotece szkolnej można znaleźć beletrystykę?

Czasy, gdy w bibliotece szkolnej znajdowały się jedynie książki o charakterystyce edukacyjnej, na szczęście minęły już bezpowrotnie. Chcąc zachęcić młodzież do częstszego czytania książek, biblioteki dbają też o to, aby w ich zasobach można było odnaleźć także takie pozycje, po które sięga się dla przyjemności. Potwierdza to przedstawiciel księgarni internetowej Arkady:

Biblioteki szkolne coraz częściej interesują się zakupem literatury beletrystycznej. Lista lektur szkolnych nie zmienia się z roku na rok, przez co bibliotekarze dokupują lektury w pojedynczych sztukach, zazwyczaj uzupełniając miejsce po zniszczonych lub brakujących egzemplarzach. Aktualnie uczniowie przychodzą do bibliotek szkolnych nie tylko po książki, które pomogą im w nauce lub przygotowaniach do konkursów. Ci, którzy lubią czytać, chętnie sięgają po tytuły, dzięki którym mogą umilić sobie czas wolny. Dodatkowo młodzi ludzie często czują się zagubieni, dlatego przychodzą do biblioteki po odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Szukają wtedy książek, z którymi mogą się utożsamić i odnaleźć w nich rozwiązania swoich problemów.

Biblioteka, która dysponuje książkami wspomagającymi rozwój zainteresowań uczniów, może przyczynić się do zwiększenia czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży i stać się miejscem, do którego będą uczęszczać z przyjemnością.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.