piątek, lipiec 01, 2022
image image image image
Wiosna - uciążliwy okres dla alergików Gdy dni się wydłużają, a słońce lekko zbliża się do Ziemi zaczyna się następny okres wegetatywny roślin. Czytaj cały artykuł
Technologia vs sen Od jakiegoś wskazuje się na istnienie nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak bardzo odlegle, że nawet nie myślimy, co oznacza i czy nas dotyczy. Jednakże okazuje się, że to temat o wymiarze ogólnospołecznym, wprost globalnym. A wyjątkowo dotyczy grup, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane oraz użytkują innowacyjnych technologii. Czytaj cały artykuł
Flokowanie produktów Konsumenci od dawna poszukują niebanalnych i unikatowych towarów. Zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę i wygląd. Poszukują przedmiotów, które w wyrazisty sposób oddadzą ich ulubiony styl i upodobania. Czytaj cały artykuł
Eleganckie schody i balustrady Gdy mamy dom piętrowy należy zagwarantować łączność pomiędzy piętrami. Dla niewielkich domów, które mają dwa, maksimum trzy piętra, wyjście w postaci windy (która sprawdza się doskonale w wypadku wielopiętrowych budynków) będzie niepraktyczne a dodatkowo nieoszczędne. Czytaj cały artykuł

Tornado - niszcząca energia przyrody

tornado 04W ostatnim czasie wszystkie massmedia przedstawiły tragiczne zdjęcia z fatalnych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych . Aż w sześciu stanach pojawiły się gigantyczne trąby powietrzne, które wprost zmiotły z powierzchni ziemi całe obszary miejskie. Ocenia się, że w rezultacie gigantycznej mocy trzydziestu tornad, które szalały na obszarze przeważająco stanu Kentucky mogło zginąć ponad 100 osób, a ilość poszkodowanych oceniana jest na około tysiąc. Ponad pięćset tysięcy osób zostało bez dostępu do prądu. 10-tysięczne miasto Manfield w Kentucky zostało kompletnie zrównane z ziemią. Unicestwione zostały szkoły, fabryki, domy i magazyny. Pozostał jedynie gruz. Chociaż do tej pory trwają czynności ratunkowe i usuwanie szkód, seria tornad, które przeszły 10 i 11 grudnia 2021 roku została określona przez prezydenta USA, Joe Bidena jako „prawdopodobnie największy kataklizm w historii USA”.

Co stoi za tym, że w współczesnym państwie z doskonałym systemem ostrzegawczym, z całą gotowością służb ratunkowych dochodzi do tak przemożnej klęski? Dlaczego człowiek, pomimo technologii, dalej przegrywa z naturą? By odpowiedzieć sobie na to zapytanie, trzeba najpierw zrozumieć, czym jest tornado.

Każdy z nas zdaje się zobaczył zdjęcie albo wideo pokazujące trąbę powietrzną. To taka wertykalna, obracająca się kolumna lejkowata, która ma naraz połączenie z ziemią i z podstawą chmury cumuonimbus. Tornada zachodzą na niemalże wszystkich kontynentach (prócz Antarktydy), w średnich szerokościach geograficznych. Ale terenem, na którym zjawiska te zachodzą zwykle, jest obręb Stanów Zjednoczonych. Wedle ostatnich pomiarów dochodzi tam do mniej więcej 1200 tornad rocznie, zazwyczaj w czasie letnim. Ale w obszarze centralnych stanów trąby powietrzne pojawiają się też w miesiączkach zimowych, jak dochodzi do cieplejszych temperatur. W celu porównania dane europejskie odnotowują przeciętnie w przybliżeniu 400 takich zjawisk.

Skąd się bierze tornado, co je napędza? Można sobie odpowiedzieć na to pytanie poznając cechy klimatyczne amerykańskiego obwodu zwanego kolokwialnie Aleją tornad. To środkowy okręg kraju, rozciągający przez stany Teksas, Oklahoma, Kansas, Luizjana, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Czasem kwalifikuje się do niej też Minnesota, Wisconsin, Kentucky, Illinois, Indiana, Missouri , Dakota Północna oraz Ohio.

Na terenie tych stanów występuje szczególnie wielka liczebność trąb powietrznych. Spowodowane jest to tym, że w środkowym miejscu ciepłe masy powietrza napływające z Zatoki Meksykańskiej spotykają się z chłodnym prądem znad Gór Skalistych. Cieplejsze powietrze jest wypychane przez chłodny prąd do góry, tam kształtuje się mocny prąd wstępujący. kształtuje on ogromną chmurę burzową cumulonimbus. Wznoszące się i opadające masy powietrza wewnątrz chmury zaczynają gwałtownie rotować i tak powstaje mezocyklon.

Natężenie tornado może mieć różną skalę zniszczenia, do jej wyznaczenia służy sześciostopniowa skala Fujity (F0-F6). Tornada, które zdziałały tak wielkich katastrofalnych następstw w grudniu 2021 w USA zostały zakwalifikowane jako siła F4. Strach tym samym pomyśleć, jak wielkim kataklizmem muszą być żywioły w wyższej skali, kategoria F6 jest wprost astronomiczny i oceniany przez meteorologów jako nieprawdopodobny. Dla zestawienia trąby powietrzne, czy tornada szkwałowe w Europie nie wykraczają na ogół siły F3, powstają najczęściej w okolicy Holandii a także Wielkiej Brytanii. W Polsce są to przeważnie krótkie zjawiska w obszarze Pomorza, Parku Sowińskiego i na poziomie - jednej z Ziemi Lubuskiej, Wielkopolskę, aż po Mazury, a drugiej z Małopolski, przez Kielecczyznę, aż po Wyżynę Lubelską.

do dnia dzisiejszego uznaje się, że najogromniejszym żywiołem na świecie było tornado El Reno w Oklahomie z 2013 r., miało aż 4,2 km szerokości i prędkość 476 km/h, w ciągu 40 minut poczyniło zniszczeń na 40 milionów dolarów. Natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych pochłonęło tornado Tri-state w 1925 roku. Wiało z prędkością ok. 117 km/h przez ponad 3,5 godziny. Jego intensywność określana jako F5 oraz ponad 350-kilometrowy zasięg były przyczyną śmierci aż 695 osób.

Zwiększająca się ilość i moc tornad, pojawiających się również w okresach zimowych skłania klimatologów do podejmowania badań nad ich przyczynami. Dlaczego moc tornad jest tak zadziwiająco znaczna, co czyni, że powstają tak błyskawicznie i gwałtownie. Nadzwyczaj rozbudowany, nowoczesny system ostrzegawczy, właściwe metody zachowania w trakcie trąby powietrznej, w dalszym ciągu jednak są niewystarczające. Do dzisiaj bowiem nie ma kompletnej informacji w kwestii szczegółowego biegu kształtowania się trąby powietrznej. Meteorolodzy prowadzą nieustanną obserwację pogody i szacują zagrożenie powstania zjawiska na podstawie obliczenia warunków sprzyjających powstaniu tornada. Stosują z nowoczesnych modeli numerycznych, które przetwarzają dane przesyłane ze specjalnych tzw.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.