sobota, lipiec 20, 2024
image image image image
Opieka i szacunek. Zakład Pogrzebowy Warszawa W dniu pożegnania bliskiej osoby, rodzina i przyjaciele często znajdują się w jednym z najtrudniejszych momentów swojego życia. Czytaj cały artykuł
Jakie zastosowania mają drony w geodezji? Geodezja to dziedzina nauki, która zajmuje się pomiarami i dokładnymi mapowaniem terenów, budynków i infrastruktury. W dzisiejszych czasach drony coraz częściej są wykorzystywane w geodezji. Dzięki nowoczesnym technologiom, drony są w stanie zebrać precyzyjne dane, które są niezbędne w tej dziedzinie. W tym artykule omówimy, jakie są zastosowania dronów w geodezji. Czytaj cały artykuł
Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu dronów? Drony, jako maszyny, wciąż ewoluują, rozwijając się w coraz bardziej zaawansowane urządzenia. Nowe rozwiązania technologiczne wprowadzają coraz więcej możliwości, a producenci starają się przyciągnąć klientów nowymi funkcjami i wyposażeniem. W dzisiejszym artykule omówimy najnowsze trendy w projektowaniu dronów. Czytaj cały artykuł
Paintball Warszawa Paintball to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Niektórzy kojarzą go jedynie jako znakomitą rozrywkę i przyjemnie spędzony czas w gronie znajomych. Tymczasem paintball to również świetny trening rozwijający nasze umiejętności i wzmacniający kondycję. Posiada wszystkie najbardziej cenne zalety gry zespołowej, dzięki czemu zawsze pozostaje atrakcyjną formą rekreacji sportowej zapewniającej ogrom wrażeń. Skąd zatem wynika tak wielka popularność gry w paintball? Jakie są jej zalety? Jakie przynosi korzyści? Czytaj cały artykuł

Tornado - niszcząca energia przyrody

tornado 04W ostatnim czasie wszystkie massmedia przedstawiły tragiczne zdjęcia z fatalnych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych . Aż w sześciu stanach pojawiły się gigantyczne trąby powietrzne, które wprost zmiotły z powierzchni ziemi całe obszary miejskie. Ocenia się, że w rezultacie gigantycznej mocy trzydziestu tornad, które szalały na obszarze przeważająco stanu Kentucky mogło zginąć ponad 100 osób, a ilość poszkodowanych oceniana jest na około tysiąc. Ponad pięćset tysięcy osób zostało bez dostępu do prądu. 10-tysięczne miasto Manfield w Kentucky zostało kompletnie zrównane z ziemią. Unicestwione zostały szkoły, fabryki, domy i magazyny. Pozostał jedynie gruz. Chociaż do tej pory trwają czynności ratunkowe i usuwanie szkód, seria tornad, które przeszły 10 i 11 grudnia 2021 roku została określona przez prezydenta USA, Joe Bidena jako „prawdopodobnie największy kataklizm w historii USA”.

Co stoi za tym, że w współczesnym państwie z doskonałym systemem ostrzegawczym, z całą gotowością służb ratunkowych dochodzi do tak przemożnej klęski? Dlaczego człowiek, pomimo technologii, dalej przegrywa z naturą? By odpowiedzieć sobie na to zapytanie, trzeba najpierw zrozumieć, czym jest tornado.

Każdy z nas zdaje się zobaczył zdjęcie albo wideo pokazujące trąbę powietrzną. To taka wertykalna, obracająca się kolumna lejkowata, która ma naraz połączenie z ziemią i z podstawą chmury cumuonimbus. Tornada zachodzą na niemalże wszystkich kontynentach (prócz Antarktydy), w średnich szerokościach geograficznych. Ale terenem, na którym zjawiska te zachodzą zwykle, jest obręb Stanów Zjednoczonych. Wedle ostatnich pomiarów dochodzi tam do mniej więcej 1200 tornad rocznie, zazwyczaj w czasie letnim. Ale w obszarze centralnych stanów trąby powietrzne pojawiają się też w miesiączkach zimowych, jak dochodzi do cieplejszych temperatur. W celu porównania dane europejskie odnotowują przeciętnie w przybliżeniu 400 takich zjawisk.

Skąd się bierze tornado, co je napędza? Można sobie odpowiedzieć na to pytanie poznając cechy klimatyczne amerykańskiego obwodu zwanego kolokwialnie Aleją tornad. To środkowy okręg kraju, rozciągający przez stany Teksas, Oklahoma, Kansas, Luizjana, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Czasem kwalifikuje się do niej też Minnesota, Wisconsin, Kentucky, Illinois, Indiana, Missouri , Dakota Północna oraz Ohio.

Na terenie tych stanów występuje szczególnie wielka liczebność trąb powietrznych. Spowodowane jest to tym, że w środkowym miejscu ciepłe masy powietrza napływające z Zatoki Meksykańskiej spotykają się z chłodnym prądem znad Gór Skalistych. Cieplejsze powietrze jest wypychane przez chłodny prąd do góry, tam kształtuje się mocny prąd wstępujący. kształtuje on ogromną chmurę burzową cumulonimbus. Wznoszące się i opadające masy powietrza wewnątrz chmury zaczynają gwałtownie rotować i tak powstaje mezocyklon.

Natężenie tornado może mieć różną skalę zniszczenia, do jej wyznaczenia służy sześciostopniowa skala Fujity (F0-F6). Tornada, które zdziałały tak wielkich katastrofalnych następstw w grudniu 2021 w USA zostały zakwalifikowane jako siła F4. Strach tym samym pomyśleć, jak wielkim kataklizmem muszą być żywioły w wyższej skali, kategoria F6 jest wprost astronomiczny i oceniany przez meteorologów jako nieprawdopodobny. Dla zestawienia trąby powietrzne, czy tornada szkwałowe w Europie nie wykraczają na ogół siły F3, powstają najczęściej w okolicy Holandii a także Wielkiej Brytanii. W Polsce są to przeważnie krótkie zjawiska w obszarze Pomorza, Parku Sowińskiego i na poziomie - jednej z Ziemi Lubuskiej, Wielkopolskę, aż po Mazury, a drugiej z Małopolski, przez Kielecczyznę, aż po Wyżynę Lubelską.

do dnia dzisiejszego uznaje się, że najogromniejszym żywiołem na świecie było tornado El Reno w Oklahomie z 2013 r., miało aż 4,2 km szerokości i prędkość 476 km/h, w ciągu 40 minut poczyniło zniszczeń na 40 milionów dolarów. Natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych pochłonęło tornado Tri-state w 1925 roku. Wiało z prędkością ok. 117 km/h przez ponad 3,5 godziny. Jego intensywność określana jako F5 oraz ponad 350-kilometrowy zasięg były przyczyną śmierci aż 695 osób.

Zwiększająca się ilość i moc tornad, pojawiających się również w okresach zimowych skłania klimatologów do podejmowania badań nad ich przyczynami. Dlaczego moc tornad jest tak zadziwiająco znaczna, co czyni, że powstają tak błyskawicznie i gwałtownie. Nadzwyczaj rozbudowany, nowoczesny system ostrzegawczy, właściwe metody zachowania w trakcie trąby powietrznej, w dalszym ciągu jednak są niewystarczające. Do dzisiaj bowiem nie ma kompletnej informacji w kwestii szczegółowego biegu kształtowania się trąby powietrznej. Meteorolodzy prowadzą nieustanną obserwację pogody i szacują zagrożenie powstania zjawiska na podstawie obliczenia warunków sprzyjających powstaniu tornada. Stosują z nowoczesnych modeli numerycznych, które przetwarzają dane przesyłane ze specjalnych tzw.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.