Mieszkanie wielopoziomowe to połączenie korzyści płynących z mieszkania w bloku i domu jednorodzinnym. Lokum tego typu najczęściej znajduje się na ostatnich piętrach budynku, charakteryzuje się dużym metrażem i podziałem na piętra typowym dla domów. Uciążliwe mogą być natomiast schody i skosy, które zabierają wolną przestrzeń.
Jedną z największych zalet mieszkań wielopoziomowych jest ich metraż. Mieszkania tego typu mają najczęściej powierzchnię 80-120 metrów kwadratowych. Są jednak tańsze niż jednopoziomowe mieszkania o tym samym metrażu. Jest tak dlatego, ponieważ mieszkania dwupoziomowe są najczęściej ulokowane na ostatnich piętrach. Wyższy poziom znajduje się na poddaszu, co może obniżyć cenę za 1 metr nawet o kilkaset złotych.
Dwa piętra pozwalają na wygodną aranżację i podział mieszkania na strefy. Na niższym poziomie można na przykład urządzić część ogólnodostępną – salon, pokój gościnny, kuchnię. Drugie piętro może stać się strefą prywatną, gdzie mieszczą się sypialnie domowników i łazienka. Podobnie można podzielić mieszkanie na miejsce dla dorosłych i dla dzieci czy na części przeznaczone do pracy i relaksu.
Mieszkanie wielopoziomowe pozwala cieszyć się jednocześnie zaletami domu jednorodzinnego i mieszkania w bloku. Duża powierzchnia, umiejscowienie na ostatnim piętrze, przestronny taras czy atrakcyjne widoki z okna pozwalają poczuć się jak w domu wolnostojącym. W większości mieszkań wielopoziomowych można nawet zamontować kominek. Jednocześnie nie trzeba rezygnować z wygody centralnego ogrzewania, wspólnego funduszu remontowego i dogodnej lokalizacji blisko centrum.
Największa zaleta mieszkania dwupoziomowego, czyli dwa oddzielne piętra, może stać się dla niektórych największą wadą. Piętrowe mieszkanie wiąże się z koniecznością częstego wchodzenia i schodzenia po schodach. Może to być uciążliwe szczególnie dla osób starszych. Schody nie są też bezpieczne, jeśli w domu znajdują się małe dzieci.
Innym minusem schodów w mieszkaniu jest to, że klatka schodowa zajmuje dużą część przestrzeni. Rzeczywisty metraż mieszkania jest przez to mniejszy, a pomieszczenia stają się mniej ustawne. Schody nie są też opłacalne z finansowego punktu widzenia. Ich montaż może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Mieszkania znajdujące się na ostatnich kondygnacjach, w tym te wielopoziomowe, są tak właściwie ulokowane na poddaszu. Skosy, podobnie jak klatka schodowa, zmniejszają powierzchnię użytkową mieszkania. Z kolei bezpośrednie sąsiedztwo dachu sprawia, że w lecie mieszkanie za bardzo się nagrzewa, a w zimie wyziębia. Jedynym rozwiązaniem jest profesjonalna, często bardzo kosztowna, izolacja termalna.
Materiał opracowany na podstawie danych udostępnionych przez HomeBroker.pl
Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.