Angielskie słówko glamour oznacza bogactwo, dbałość o detale i wysmakowaną, choć niekiedy lekko staroświecką elegancję. Taki właśnie jest styl glamour, który może manifestować się w ubiorze, wykończeniu wnętrz, a nawet sposobie bycia. Dziś zastanówmy się nad stylem glam we wnętrzach oraz nad sposobem wykorzystania w nich ekskluzywnych tapet ściennych.
Styl glamour przywodzi na myśl najbogatsze amerykańskie gwiazdy, które z dumą pozują na tle urządzonych z przepychem wnętrz, uśmiechając się do nas ze zdjęć kolorowych gazet. Rzeczywiście, narodziny stylu glamour wiąże się z sukcesem czasopisma modowego zza wielkiej wody, czyli nowojorskiego miesięcznika Glamour.
Wnętrza w stylu glamour mogą szokować przepychem zgromadzonych w nich mebli i ozdób. Wielość elementów, jakie gromadzi się w takich pomieszczeniach – od perskich dywanów, przez kryształowe lustra w złoconych oprawach, po olbrzymie żyrandole – stwarza duże ryzyko popełnienia błędu, a w konsekwencji osiągnięcia efektu kiczu. Dlatego aranżacja pokoju glamour to wielkie wyzwanie i powinna przebiegać z olbrzymią pieczołowitością.
"O tym, jakie elementy będziesz mógł wprowadzić do wnętrza, decyduje tło, jakie przygotujesz dla pozostałych dekoracji. Jak wspomnieliśmy we wstępie, styl glamour jest czuły na detal, toteż już wykańczanie ścian wymaga od ciebie olbrzymiej dokładności" – podpowiada nasz rozmówca ze sklepu z tapetami KrainaBarw.pl.
Po pierwsze, muszą znaleźć się na nich okładziny. Tapety glamour muszą przyciągać uwagę, przy czym szalenie ważna jest ich faktura: sprawdzą się tapety lśniące lub flokowane, zdobione barokowymi wzorami, a nawet przedstawieniami egzotycznych zwierząt.
Po drugie, dla uzyskania efektu pałacowego wnętrza, niezbędna będzie sztukateria. Uważnie wybieraj listwy sufitowe i przypodłogowe. Pamiętaj przy tym, by nie kupować najprostszych, uniwersalnych elementów, ale raczej te szersze, bogato zdobione i w ciekawych kolorach lub nadające się do pomalowania.
Styl glamour akceptuje, a wręcz celebruje najodważniejsze barwy i ich kombinacje. Najbardziej charakterystyczne są wnętrza z dominującymi różami bądź fioletami, ale także kontrastem czerni i bieli oraz obowiązkowym złotem. Oczywiście, nie wszystkie te kolory muszą pojawić się w pomieszczeniu jednocześnie. Planując bardzo różnorodne wyposażenie, sięgnij po najprostsze rozwiązanie, czyli tapety czarno-białe (np. tapety na flizelinie Deauville od Galerie czy tapety z kolekcji Covers Diamond od Covers).
Złote motywy pojawiają się najczęściej w zdobieniach tapet o raczej jasnym tle. Malowane lub tłoczone, złote wzory przedstawiają motywy regularne, ale nie kanciaste, inspirowane najczęściej naturą bądź barokową ornamentyką. Jako przykład niech posłużą tapety glamour z serii Legend od producenta Lizzo, zachwycające tapety Revera od francuskiego producenta Arte, Antonina Vella z linii Modern Metals producenta York, czy całkowicie złote tapety Movida z kolekcji Elitis Indomptee.
Tapety glamour z motywami zwierzęcymi i scenkami rodzajowymi to dość odważna propozycja, choć ich uroda może szybko przełamać początkowy opór. Najpiękniejsze z nich przywodzą na myśl dawne ryciny nieznanych gatunków i ekscytujących kultur, jakie opisywali osadnicy z czasów kolonializmu po powrocie z dalekich wypraw. Szukając ciekawego urozmaicenia wnętrza, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ekskluzywne tapety od producenta Arte, z przedstawieniami pawi w japońskim ogrodzie (Lotus Curiosa), kolorowych papug (Arcadia Curiosa) lub małpek (Langur Curiosa) w dżungli, flamingów (Flamingo Curiosa), czy całych scenek z życia starodawnej japońskiej wioski (Scenery Curiosa).
Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.