Uprawnienia sepowskie umożliwiają wykonywanie prac w zakresie trzech kategorii – elektrycznej, energetycznej oraz gazowej. Niezależnie od rodzaju uprawnień w celu ich uzyskania należy odbyć stosowny kurs, zakończony egzaminem. Jakie dokładnie uprawnienia sepowskie można zdobyć? Gdzie najlepiej to zrobić i jak wygląda proces ich uzyskiwania?
Szkolenia zawodowe, umożliwiające zdobycie uprawnień sepowskich, dzielimy na trzy kategorie:
Uprawnienia elektryczne G1 obejmują zakres eksploatacji (E) i dozoru (D) urządzeń elektroenergetycznych. A zatem przeznaczone są dla osób, które zajmują się obsługą sieci trakcyjnych, oświetlenia miejskiego, zespołów prądotwórczych oraz urządzeń elektrotermicznych i do elektrolizy. W tej kategorii popularne są kursy umożliwiające zdobycie uprawnień elektrycznych do 1 kV.
Uprawnienia energetyczne (cieplne) G2 przeznaczone zaś są dla osób, zajmujących się eksploatacją (E) oraz dozorem (D) urządzeń oraz instalacji i sieci energetycznych, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają i zużywają ciepło.
Uprawnienia gazowe G3 z kolei konieczne są w przypadku osób, które pracują przy eksploatacji (E) i dozorze (D) urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.
Aby uzyskać uprawnienia sepowskie należy ukończyć właściwy kurs w odpowiednim ośrodku szkoleniowym, a następnie zdać egzamin z wynikiem pozytywnym przed Komisją Kwalifikacyjną.
Jak wygląda proces zdobywania uprawnień krok po kroku? Jakie wymagania należy spełnić, aby zostać uczestnikiem takiego kursu?
Zapytaliśmy o to naszą rozmówczynię z Ośrodka Szkoleniowego Galileum, który umożliwia zdobycie uprawnień sepowskich: "Aby móc przystąpić do kursu sepowskiego należy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać minimum podstawowe wykształcenie. Co istotne – nie wymagamy od uczestników szkolenia wykształcenia elektrycznego".
Co dalej?
"W zależności od kategorii szkolenia obejmują wiadomości i zagadnienia z wybranego zakresu. W naszym ośrodku organizujemy kursy zarówno w oparciu o nabór otwarty, jak i w formie szkoleń zamkniętych, organizowanych dla grup pracowników.Czas trwania szkolenia sepowskiego o naborze otwartym wynosi 6 godzin lekcyjnych".
Kiedy jest egzamin?
"U nas do egzaminu SEP można podejść bezpośrednio po przebyciu szkolenia. Egzamin zaś przeprowadzany jest przez naszą własną Komisję Kwalifikacyjną, powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki".
Jak długo ważne są zdobyte na takim kursie uprawnienia?
"Po zdanym pozytywnie egzaminie uczestnik szkolenia otrzymuje uprawnienia sepowskie, których ważność trwa 5 lat" – wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Obecnie na rynku dostępna jest bogata oferta ośrodków szkoleniowych. Wybierając placówkę warto zatem zwrócić uwagę na klika istotnych kwestii:
Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.