Drukarki 3D już dawny wyszły ze sfery fantastyki. Kiedyś dostępne jedynie dla wielkich korporacji, dzisiaj obecne także w naszych domach. Na czym polega fenomen tego urządzenia? Dlaczego tak szybko zyskało ono popularność? O tym w dzisiejszym artykule.
Trochę historii
Chociaż to może nieco dziwić dzieje druku 3D zaczynają się już w latach 80. Początkowo został on opatentowany jako stereolitograf. W kolejnym dziesięcioleciu zaczęło go wykorzystywać wojsko, artyści oraz branża projektowa. Stosunkowo niedawno przeszedł do szerszego użytku. W 2006 roku stworzono pierwszą drukarkę 3D, z której można było korzystać w domu.
Jak to działa?
Drukarka składa się z wielu rożnych podzespołów, między innymi ruchomej głowicy, silników krokowych i specjalnych sterowników. Pierwszy z wymienionych elementów z pewnością jest najważniejszy. Głównym zadaniem głowicy jest stapianie w wysokiej temperaturze materiału, z którego ostatecznie powstaje druk. Urządzenie posiada również termisory, które kontrolują temperaturę sprzętu. Aby w ogóle móc stworzyć własny druk 3D, musimy go zaprojektować. Do celu najczęściej korzysta się z programu typu CAD. Właśnie tam przygotujemy odpowiedni plik w formacie STL, który możemy przesłać do urządzenia. Jeśli przedmiot będzie niewielki drukowanie potrwa kilka minut, stopień skomplikowania i gabaryt mogą wydłużyć czas oczekiwania nawet do kilkudziesięciu godzin.
Wykorzystanie
Obecnie drukarki 3D wykorzystuje się w wielu dziedzinach. Z powodzeniem można jej użyć przy produkcji przedmiotów używanych na co dzień, biżuterii czy nawet w medycynie.
Drukarka 3D w domu
Jak już wspominaliśmy tego typu urządzenie możemy mieć nawet w swoim mieszkaniu. Istnieją dwa rodzaje tego sprzętu,
- złożony, inaczej mówiąc gotowy do pracy. Wybierając to rozwiązanie musimy liczyć się z większymi kosztami, ale nie będziemy się martwić montażem,
- kitowy, czyli zestaw, do samodzielnego złożenia. Cena jest dużo niższa, ale czekać nas będzie konfiguracja oprogramowania i montaż całej konstrukcji.
Dzisiaj nikt już nie zadaje sobie pytania czym jest drukarka 3D. Drukowanie przestrzenne z pewnością ma przed sobą świetlaną przyszłość. Być może już niedługo stanie się ono jeszcze tańsze, a co za tym bardziej powszechne.
Materiał powstał we współpracy z ale.pl.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum at sem ut ipsum vestibulum euismod. Mauris et massa porta leo facilisis feugiat. Suspendisse id neque a sem facilisis blandit. Aliquam sem leo, commodo ut, rutrum auctor, iaculis nec, eros. Aenean massa. Mauris tincidunt. Vivamus consectetur, tortor sit amet dictum sagittis, urna lectus dapibus metus, ut congue ligula odio sed nunc. Suspendisse potenti.