Silikon, dzięki swoim niezwykłym właściwościom, stale zyskuje na znaczeniu jako uniwersalny materiał do produkcji różnego rodzaju wyrobów dla wielu gałęzi przemysłu. Do zalet silikonu należy odporność na działanie temperatur, wysoka elastyczność, a także duża trwałość. Nie bez znaczenia są również jego walory fizjologiczne. O jakich dokładnie właściwościach mowa i w jaki sposób wpływają one na obszar zastosowania silikonu?
Silikon jest materiałem cenionym ze względu na swoje unikalne walory fizjologiczne. Materiał ten charakteryzuje się bowiem obojętnością fizjologiczną, biokompatybilnością, a także wysokim poziomem higieniczności. Co to oznacza w praktyce?
"Silikon to substancja pozbawiona smaku i zapachu oraz wszelkich toksycznych związków. - Wyjaśnia specjalista reprezentujący firmę Larkis zajmującą się produkcją uszczelek i innych wyrobów silikonowych oraz gumowych. - Posiada również neutralną, przezroczystą barwę, a jego powierzchnia jest hydrofobowa i antyadhezyjna. Oprócz tego nie powoduje alergii, jest sterylny i bezpieczny dla ludzkiego organizmu oraz znakomicie przez niego tolerowany".
Poza tym wyroby silikonowe są również odporne na działanie substancji chemicznych oraz płynów fizjologicznych. Wszystko to sprawia, że silikon znajduje wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu jako materiał bezpieczny pod względem właściwości fizjologicznych.
Sterylne, czyste chemicznie i obojętne fizjologicznie wyroby silikonowe znajdują szerokie zastosowanie w gałęziach przemysłu, w których wymagany jest wysoki stopień higieniczności. Przykładem takich branż może być farmacja. Brak smaku i zapachu sprawia, że materiały silikonowe dopuszcza się do kontaktu z żywnością, artykułami spożywczymi i wodą pitną, co regulują przepisy poszczególnych państw. Z silikonu produkuje się m. in. formy do pieczenia, maty kuchenne, a także elementy techniczne, takie jak uszczelki, korki, pierścienie i inne detale wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Z kolei wysoki poziom sterylności i biokompatybilność silikonu to walory szczególnie cenione w medycynie, gdzie wykorzystuje się m. in. dreny, węże, sondy, opatrunki, implanty, soczewki oraz wiele innych wyrobów silikonowych. Warto również wspomnieć o zastosowaniu silikonu w kosmetyce, np. do produkcji szamponów czy odżywek, a także w branży dziecięcej, gdzie z silikonu wykonuje się m. in. smoczki oraz gryzaki dla niemowląt.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum at sem ut ipsum vestibulum euismod. Mauris et massa porta leo facilisis feugiat. Suspendisse id neque a sem facilisis blandit. Aliquam sem leo, commodo ut, rutrum auctor, iaculis nec, eros. Aenean massa. Mauris tincidunt. Vivamus consectetur, tortor sit amet dictum sagittis, urna lectus dapibus metus, ut congue ligula odio sed nunc. Suspendisse potenti.