wtorek, maj 17, 2022
image image image image
Wiosna - uciążliwy okres dla alergików Gdy dni się wydłużają, a słońce lekko zbliża się do Ziemi zaczyna się następny okres wegetatywny roślin. Czytaj cały artykuł
Technologia vs sen Od jakiegoś wskazuje się na istnienie nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak bardzo odlegle, że nawet nie myślimy, co oznacza i czy nas dotyczy. Jednakże okazuje się, że to temat o wymiarze ogólnospołecznym, wprost globalnym. A wyjątkowo dotyczy grup, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane oraz użytkują innowacyjnych technologii. Czytaj cały artykuł
Flokowanie produktów Konsumenci od dawna poszukują niebanalnych i unikatowych towarów. Zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę i wygląd. Poszukują przedmiotów, które w wyrazisty sposób oddadzą ich ulubiony styl i upodobania. Czytaj cały artykuł
Eleganckie schody i balustrady Gdy mamy dom piętrowy należy zagwarantować łączność pomiędzy piętrami. Dla niewielkich domów, które mają dwa, maksimum trzy piętra, wyjście w postaci windy (która sprawdza się doskonale w wypadku wielopiętrowych budynków) będzie niepraktyczne a dodatkowo nieoszczędne. Czytaj cały artykuł

Możliwości skorzystania z IP BOX przez programistów

programistaZ początkiem 2019 roku wprowadzono tzw. IP BOX, czyli preferencyjną stawkę podatku dochodowego, który dotyczy dochodu uzyskanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Twórcy spełniający określone kryteria zapłacą podatek w wysokości 5%.

IP BOX dla programistów

Zarówno interpretacje urzędów skarbowych, jak i Ministerstwa Finansów wskazują jednoznacznie, że osoby tworzące programy komputerowe, także podlegają preferencyjnej stawce podatku. Podatek w wysokości 5% będzie dotyczył dochodu uzyskanego z przeniesienia prawa autorskiego do programu komputerowego, który podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W interpretacjach pojawiła się informacja, że warunkiem koniecznym do skorzystania z ulgi jest innowacyjność i niestandardowość programu komputerowego, jednak brakuje informacji, w jaki sposób urzędy będą to weryfikować. Z ulgi można skorzystać tylko w rozliczeniu rocznym pod warunkiem prowadzenia odrębnej ewidencji przychodów, kosztów podatkowych i dochodów dotyczących IP BOX.

Umowa o pracę, a możliwości skorzystania z IP BOX

IP BOX dla programistów można zastosować będąc podatnikiem CIT i PIT. W praktyce oznacza to, że będą z niej mogły skorzystać spółki z o.o., akcyjne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Programiści zatrudnieni na etat na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie będą podlegać niższej stawce podatku.

Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu współpracy?

W przypadku sprzedaży oprogramowania trudniej o błąd. Natomiast jeżeli programista świadczy usługi, których efektem jest powstanie programu komputerowego, powinno to być jasno wskazane w umowie. Ogólnikowe określenie np. świadczenie usług informatycznych będzie niewystarczające. Dlatego konieczne jest stosowanie zapisów, z których jasno wynika fakt przeniesienia praw autorskich.

Podstawową kwestią, jaką należy rozstrzygnąć przed skorzystaniem z preferencyjnej stawki, jest to czy efekt pracy programisty kwalifikuje się jako program komputerowy. W celu uniknięcia błędów i problemów przy kontroli, Ministerstwo Finansów zaleca występowanie o indywidualne interpretacje.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.