wtorek, maj 17, 2022
image image image image
Wiosna - uciążliwy okres dla alergików Gdy dni się wydłużają, a słońce lekko zbliża się do Ziemi zaczyna się następny okres wegetatywny roślin. Czytaj cały artykuł
Technologia vs sen Od jakiegoś wskazuje się na istnienie nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak bardzo odlegle, że nawet nie myślimy, co oznacza i czy nas dotyczy. Jednakże okazuje się, że to temat o wymiarze ogólnospołecznym, wprost globalnym. A wyjątkowo dotyczy grup, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane oraz użytkują innowacyjnych technologii. Czytaj cały artykuł
Flokowanie produktów Konsumenci od dawna poszukują niebanalnych i unikatowych towarów. Zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę i wygląd. Poszukują przedmiotów, które w wyrazisty sposób oddadzą ich ulubiony styl i upodobania. Czytaj cały artykuł
Eleganckie schody i balustrady Gdy mamy dom piętrowy należy zagwarantować łączność pomiędzy piętrami. Dla niewielkich domów, które mają dwa, maksimum trzy piętra, wyjście w postaci windy (która sprawdza się doskonale w wypadku wielopiętrowych budynków) będzie niepraktyczne a dodatkowo nieoszczędne. Czytaj cały artykuł

Maszyny wykorzystywane do prac rolniczych

maszyny rolniczePrace wykonywane w gospodarstwach rolnych muszą być przeprowadzane szybko i sprawnie, tak by móc ograniczać koszty zużywanego paliwa i ilość niezbędnych roboczogodzin. Używanie odpowiednio dobranych maszyn rolniczych zapewnia dobrą wydajność, ale również wpływa na jakość uzyskiwanych plonów, przyrost masy utrzymywanych zwierząt czy też ich mleczność. Właściwy dobór wyposażenia to niewiele awarii i szybki zwrot wydanych pieniędzy.

Maszyny potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego

"Nowoczesne rolnictwo to nie tylko ciągłe zwiększanie areału upraw czy pogłowia hodowanych zwierząt, ale również korzystanie z coraz doskonalszych środków technicznych. Prowadzenie gospodarstwa rolnego, niezależnie od tego, czy jest ono nastawione na produkcję rolną, czy zwierzęcą, wymaga używania nowoczesnych maszyn, które pozwalają na automatyzację, przyspieszenie prac oraz zmniejszenie ich kosztów. Odpowiedni sprzęt będzie potrzebny na każdym etapie robót polowych czy troski o utrzymywane stado. W przypadku upraw niezbędne będą choćby urządzenia umożliwiające odpowiednie doprawienie gleby, zarówno przez dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych dla roślin, jak i jej spulchnienie, napowietrzenie czy wymieszanie z resztkami pożniwnymi" – wyjaśnia przedstawiciel firmy Rolmasz z Żar, która specjalizuje się w sprzedaży maszyn rolniczych i części do nich.

Podobną rolę odgrywa mechanizacja i usprawnienie zabiegów niezbędnych przy pozyskiwaniu dobrej jakości paszy do żywienia hodowanych zwierząt, czy to w postaci zielonek, czy materiału do przygotowania kiszonek. Kluczowe będą m.in. maszyny do koszenia łąk oraz suszenia i przygotowywania pokosu do zbioru. Ważne są także urządzenia do obsługi słomy potrzebnej do ściółkowania czy wykorzystywanej jako składnik podawanych pasz. Istotny będzie oczywiście również osprzęt, który da możliwość przemieszczania balotów z kiszonką, a także kostek przygotowanego siana czy słomy.

Ilość urządzeń, które są potrzebne we współczesnym gospodarstwie rolnym, jest bardzo duża. Przy prowadzeniu produkcji rolnej na większą skalę trudno znaleźć zadanie, które nie byłoby w większym lub mniejszych stopniu poddane automatyzacji. Wraz ze wzrostem znaczenia maszyn rolniczych powiększa się też ich wpływ na uzyskiwane efekty ekonomiczne, a tym samym ich wydajność i jakość, co bezpośrednio przekłada się na zyskowność produkcji. Wybór odpowiedniego sprzętu musi więc być bardzo racjonalny, a same urządzenia dobrze dopasowane do potrzeb gospodarstwa.

Maszyny rolnicze do uprawy i obsługi hodowli

Oferta oprzyrządowania potrzebnego do prac rolniczych jest bardzo szeroka i obejmuje wiele urządzeń przydatnych przy realizacji rozmaitych zadań. W gospodarstwach zajmujących się uprawą jednymi z najważniejszych maszyn rolniczych są jednak te, które pozwalają na dobre przygotowanie gleby. W przypadku hodowli podobnie ważną funkcję pełni sprzęt do przygotowania i obsługi pasz.

Odpowiednio uprawiona gleba jest warunkiem uzyskania satysfakcjonującego plonowania niezależnie od rodzaju wysiewanej rośliny. Wśród najistotniejszych elementów niezbędnych do osiągnięcia tego celu jest rozdrobnienie gleby, przez rozkruszenie większych brył, jej dobre napowietrzenie, wymieszanie z resztkami roślinnymi oraz nadanie struktury ułatwiającej siew. Zadania te można z powodzeniem zrealizować, decydując się na obsługę pól za pomocą różnego rodzaju agregatów, przeznaczonych zarówno do uprawy bezorkowej, jak i doprawiania ziemi po wcześniejszej orce. Używając bron talerzowych, można łatwo rozdrabniać resztki pożniwne, mieszać je z glebą czy rozbijać zbryloną ziemię.

Przygotowanie gleby pod uprawę obejmuje również dostarczanie odpowiednich substancji wyrównujących niedobory podstawowych składników odżywczych czy wpływających na kwasowość ziemi. Przy rozprowadzaniu nawozów niezastąpione są rozsiewacze nawozu, za których pomocą można łatwo rozrzucać zarówno nawozy w postaci granulatu, jak i nawozy pyliste. Szczególnie użyteczne są urządzenia wyposażone w prosty i wygodny w obsłudze mechanizm tarczowy, który daje możliwość regulowania obszaru wysiewu. Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest także ich przydatność do rozrzucania piasku czy mieszanki z solą drogową podczas zimy.

Jedne z najważniejszych urządzeń do obsługi zielonek to kosiarki rotacyjne, a także przetrząsacze ułatwiające suszenie pokosu. Kosiarki rotacyjne charakteryzują się prostą konstrukcją oraz dużą niezawodnością. Dobre wyniki można osiągnąć, wykorzystując zwłaszcza kosiarki bębnowe. Są one tańsze od innych rozwiązań, np. kosiarek dyskowych czy listwowych, a przy tym lepiej znoszą gorsze warunki eksploatacyjne i są mniej podatne na awarie i zapychanie podczas pracy. Za ich pomocą można obsługiwać użytki zielone oraz wykaszać miejsca trudniej dostępne, np. rowy lub pobocza.

Każdy pokos musi być optymalnie dosuszony, tak, by mógł dobrze służyć do wybranych celów. Szczególnie użyteczne są roztrząsacze karuzelowe. Dzięki precyzyjnie dobranym palcom są one w stanie przerzucać suszony pokos bez większych strat masy i kruszenia łodyg i liści. Kółka kopiujące umieszczane pod wirnikami dają gwarancję bardzo dobrego i precyzyjnego kopiowania terenu. Dobre wyniki w przetrząsaniu i zgrabianiu suszonych zielonek można uzyskać również, wybierając roztrząsarko-zgrabiarki pasowe. Choć funkcjonują one na innej zasadzie – palce poruszają się tu w poprzek toru jazdy ciągnika, będąc przymocowane do dwóch pasów bezkońcowych – oferują równie dobrą wydajność, a dodatkową zaletą jest możliwość formowania wysuszonego pokosu w pasy ułatwiające zbieranie.

Zebrane bele lub kostki siana, zielonki czy gotowe baloty z kiszonką muszą być w zależności od potrzeb łatwo przemieszczane. Niezastąpionym wyposażeniem każdej ładowarki teleskopowej czy zamocowanego na ciągniku ładowacza czołowego będą odpowiednie akcesoria do transportowania siana, zielonki lub kiszonki. Najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem jest hydrauliczny chwytak, którym można unieść zarówno baloty z kiszonką, jak i bele siana lub słomy. W przypadku gdy w grę wchodzi wyłącznie obsługa siana i słomy, czy to w kostkach, czy belach wyborem, który przyspieszy pracę, będą odpowiednio dobrane widły do bel.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.