poniedziałek, sierpień 08, 2022
image image image image
Wiosna - uciążliwy okres dla alergików Gdy dni się wydłużają, a słońce lekko zbliża się do Ziemi zaczyna się następny okres wegetatywny roślin. Czytaj cały artykuł
Technologia vs sen Od jakiegoś wskazuje się na istnienie nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak bardzo odlegle, że nawet nie myślimy, co oznacza i czy nas dotyczy. Jednakże okazuje się, że to temat o wymiarze ogólnospołecznym, wprost globalnym. A wyjątkowo dotyczy grup, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane oraz użytkują innowacyjnych technologii. Czytaj cały artykuł
Flokowanie produktów Konsumenci od dawna poszukują niebanalnych i unikatowych towarów. Zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę i wygląd. Poszukują przedmiotów, które w wyrazisty sposób oddadzą ich ulubiony styl i upodobania. Czytaj cały artykuł
Eleganckie schody i balustrady Gdy mamy dom piętrowy należy zagwarantować łączność pomiędzy piętrami. Dla niewielkich domów, które mają dwa, maksimum trzy piętra, wyjście w postaci windy (która sprawdza się doskonale w wypadku wielopiętrowych budynków) będzie niepraktyczne a dodatkowo nieoszczędne. Czytaj cały artykuł

Prawo

Nowe granice na Bałtyku

baltykNa Morzu Bałtyckim zaistnieje nowy obszar tak zwana strefa przyległa. Nasz kraj nie posiada dokładnie wyznaczonej morskiej granicy - nie ma podanych współrzędnych geodezyjnych oraz geocentrycznych.

Granica morza określana jest od tak zwanej linii podstawowej morza terytorialnego, nasz kraj jej nie posiada.  Zmiana ustawy konieczna była z powodu zaimplementowania do naszego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego oraz Rady 2014/89/UE z dnia 23 lipca 2014 roku, która ustanawia ramy przestrzennego planowania morskich obszarów.

Biuletyn Informacyjny mówi, iż wprowadzenie do naszego prawnego porządku przepisów umożliwiających dokładne opisanie przebiegu linii podstawowej morza terytorialnego wraz z opracowaniem planów przestrzennego zagospodarowania naszych obszarów morkich według wytycznych zawartych w dyrektywie 2014/89/UE jest absolutnie konieczne.

Gdy przyjęte zostaną planowane rozwiązania niewdrożeniowe, postępowanie związane z wydawaniem pozwoleń lokalizacyjnych a także pozwoleń na rozmieszczanie oraz utrzymywanie kabli i rurociągów podmorskich będzie przebiegało znacznie sprawniej.

Według Konwencji o prawie morza linia podstawowa morza terytorialnego wyznaczona będzie 12 mil morskich od linii podstawowej. Ustalenie tej linii pozwoli na określenie zewnętrznej granicy kraju na oficjalnych nawigacyjnych mapach morskich.

Dodatkowo, umożliwione zostanie wprowadzenie strefy morskiej przyległej do morza terytorialnego, gdzie obowiązywały będą wyjątkowe uprawnienia odnośnie przepisów celnych, antyterrorystycznych, skarbowych, sanitarnych, imigracyjnych, a także tych, które tyczą się obiektów o historycznym bądź archeologicznym charakterze.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.