poniedziałek, sierpień 08, 2022
image image image image
Wiosna - uciążliwy okres dla alergików Gdy dni się wydłużają, a słońce lekko zbliża się do Ziemi zaczyna się następny okres wegetatywny roślin. Czytaj cały artykuł
Technologia vs sen Od jakiegoś wskazuje się na istnienie nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak bardzo odlegle, że nawet nie myślimy, co oznacza i czy nas dotyczy. Jednakże okazuje się, że to temat o wymiarze ogólnospołecznym, wprost globalnym. A wyjątkowo dotyczy grup, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane oraz użytkują innowacyjnych technologii. Czytaj cały artykuł
Flokowanie produktów Konsumenci od dawna poszukują niebanalnych i unikatowych towarów. Zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę i wygląd. Poszukują przedmiotów, które w wyrazisty sposób oddadzą ich ulubiony styl i upodobania. Czytaj cały artykuł
Eleganckie schody i balustrady Gdy mamy dom piętrowy należy zagwarantować łączność pomiędzy piętrami. Dla niewielkich domów, które mają dwa, maksimum trzy piętra, wyjście w postaci windy (która sprawdza się doskonale w wypadku wielopiętrowych budynków) będzie niepraktyczne a dodatkowo nieoszczędne. Czytaj cały artykuł

Czy można bezpiecznie grać w rugby?

american footballRugby to grupa dyscyplin sportowych, które mają wspólne pochodzenie. Najpopularniejszą formą rugby jest rugby union. W Polsce rugby union pojawiło się w okresie międzywojennym.

Zasady gry i gra niesportowa

Rugby union to gra, która toczy się pomiędzy dwiema piętnastoosobowymi drużynami. Na mecz rugby składają się dwie 40 minutowe połowy, przerwa, trwająca nie dłużej niż 15 minut oraz dogrywka i ewentualny czas przedłużony. Skróty meczów Bet 365 umożliwiają obejrzenie najważniejszych fragmentów rozgrywek.

W trakcie zawodów rugby gracze podają sobie owalną piłkę. Celem podań jest przyłożenie piłki na punktowanym miejscu pola drużyny przeciwnej (najwyżej punktowana metoda – 5 pkt). Po 3 punkty zdobyć można za celny strzał do bramki z karnego lub dropgola (kopnięcie piłki z kozła w trakcie gry). Mecz wygrywa ta drużyna, która zdobyła najwięcej punktów w trakcie meczu i dogrywek.

Bramka w rugby ma kształt litery „H”. Pomiędzy dwoma pionowymi słupkami (szerokość pomiędzy słupkami wynosi 5,6 m) znajduje się pozioma poprzeczka umieszczona na wysokości 3 metrów. Zawodnik musi kopnąć piłkę, tak aby przeleciała nad poprzeczką. Podczas zawodów piłkę można kopać i podawać rękami do tyłu. Zawodników, którzy mają w rekach piłkę można zatrzymywać przez blokadę własnym ciałem bądź łapiąc za nogi, koszulkę lub ręce. Zakazane jest zatrzymywanie przeciwnika, który nie stoi obiema nogami na ziemi oraz chwytanie go za głowę lub szyję.

W trakcie gry nie wolno kopać, podstawiać nóg, uderzać pięścią ani żadną inną częścią ciała przeciwnika. Zakazane jest także, aby zawodnik trzymał w rękach piłkę leżąc na ziemi. Respektowanie przepisów gry gwarantuje bezpieczne uprawianie tej dyscypliny.

Rugby union w Polsce

Regularne rozgrywki rugby w Polsce rozpoczęły się wraz z założeniem w 1957 r. PZR – Polskiego Związku Rugby. Najważniejsze rozgrywki rugby w Polsce to Puchar Polski w rugby union, Ekstraliga Polska w rugby union i Mistrzostwa Polski w rugby.

Rugby jest dyscypliną, którą interesują się także kobiety. Pierwsze żeńskie drużyny rugby zaczęły powstawać od 2001 roku, a od 2003 roku rozgrywane są Mistrzostwa Polski w rugby kobiet.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.