piątek, lipiec 01, 2022
image image image image
Wiosna - uciążliwy okres dla alergików Gdy dni się wydłużają, a słońce lekko zbliża się do Ziemi zaczyna się następny okres wegetatywny roślin. Czytaj cały artykuł
Technologia vs sen Od jakiegoś wskazuje się na istnienie nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak bardzo odlegle, że nawet nie myślimy, co oznacza i czy nas dotyczy. Jednakże okazuje się, że to temat o wymiarze ogólnospołecznym, wprost globalnym. A wyjątkowo dotyczy grup, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane oraz użytkują innowacyjnych technologii. Czytaj cały artykuł
Flokowanie produktów Konsumenci od dawna poszukują niebanalnych i unikatowych towarów. Zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę i wygląd. Poszukują przedmiotów, które w wyrazisty sposób oddadzą ich ulubiony styl i upodobania. Czytaj cały artykuł
Eleganckie schody i balustrady Gdy mamy dom piętrowy należy zagwarantować łączność pomiędzy piętrami. Dla niewielkich domów, które mają dwa, maksimum trzy piętra, wyjście w postaci windy (która sprawdza się doskonale w wypadku wielopiętrowych budynków) będzie niepraktyczne a dodatkowo nieoszczędne. Czytaj cały artykuł

Jak szybciej regenerować mięśnie po wysiłku?

Depositphotos 138906032 originalRegeneracja organizmu to kluczowy element każdego planu, którego zadaniem jest podniesienie sprawności fizycznej i poprawa zdrowia. Niezależnie od tego, jak bardzo zaawansowany podjęliśmy wysiłek, czy też naraziliśmy nasze mięśnie na urazy niezbędna jest odbudowa tkanek i przywrócenie równowagi biochemicznej organizmu. Okazuje się bowiem, że regeneracja po wysiłku jest tak samo ważna dla uzyskania dobrej kondycji, jak sam trening. Co zatem wpływa na odnowę mięśni po wysiłku? Jak skuteczniej i szybciej regenerować organizm po ćwiczeniach?

Po co ta regeneracja po wysiłku?

Podczas intensywnego wysiłku dochodzi do wielu mikrouszkodzeń włókien mięśniowych oraz do utraty węglowodanów (glikogenu) magazynowanych w mięśniach. W następstwie tych zmian powstaje stan zapalny, organizm potrzebuje czasu oraz konkretnych zabiegów, które zapewnią tkankom powrót do stabilnego stanu. Określa się, że na regenerację włókien mięśniowych człowiek potrzebuje minimum dwóch dni. Czas ten jest jednak może być o wiele dłuższy w zależności od zaawansowania uszkodzeń, pojawienia się kontuzji i innych czynników, które mogą sprzyjać lub opóźniać odnowę mięśni. Wiadomo powszechnie, że podczas treningu nie budujemy bezpośrednio mięśni, stymulujemy je. W istocie do przyrostu tkanki mięśniowej i do poprawy wydolności organizmy tak naprawdę dochodzi po treningu, poprzez odpowiednio przeprowadzony proces regeneracji ciała.

Dieta i dobry sen pomaga

Z pewnością dla poprawy stanu organizmu ma znaczenie dieta oraz sen. Bardzo ważne jest dostarczanie pełnowartościowych składników odżywczych, suplementacja elektrolitów oraz uzupełnienie płynów w organizmie. Ciało potrzebuje budulca, aby się zregenerować, należy zatem jeść pokarmy bogate w białko. Węglowodany są również ważne, gdyż pomogą uzupełnić utracony glikogen mięśniowy. Zdecydowanie organizm potrzebuje znacznie więcej budulca i energii po treningu, niż przed nim. Dobrze jest zatem jak najszybciej po wysiłku zjeść pokarmy o wysokim wskaźniku glikemicznym. Sen po intensywnym treningu fizycznym jest szczególnie ważny. Niestety człowiek nie może wyspać się „na zapas”, ani nadrobić nieprzespanych nocy. Ale zapewnienie sobie odpowiednich warunków do snu jest istotne dla zwiększenia swojego potencjału fizycznego. Podczas snu odnawiają się wszystkie procesy, mięśnie się rozluźniają, a uszkodzenia regenerują. Regularny sen trwający przez około 8 godzin szczególnie po wytężonym wysiłku będzie dawał naszym tkankom dobry czas na odnowę.

Moc tlenoterapii

Nie bez przyczyny medycyna sportowa uznaje tlenoterapię hiperbaryczną za najskuteczniejszą metodę regeneracji stosowaną po intensywnym treningu. Seanse w komorze hiperbarycznej znacznie skracają czas powrotu organizmu do pełnej sprawności ruchowej, mają również pozytywny wpływ na procesy metaboliczne i regeneracyjne. Tlenoterapia przyczynia się do zwiększenia potencjału komórek do przenoszenia tlenu, stymuluje produkcję kolagenu w tkankach i wspomaga odnowę uszkodzonych włókien mięśniowych. Ponadto terapia hiperbaryczna, zwiększając natlenienie komórek, przyspiesza namnażanie się komórek macierzystych i naczyń krwionośnych. Pomaga również redukować obrzęki i powstałe stany zapalne. Tlenoterapia hiperbaryczna zatem jest nieocenionym wprost sposobem na pełną regenerację organizmu. W www.tlenowyzakatek.pl jest możliwość odbycia godzinnego seansu w korzystnej cenie, można też zapewnić sobie systematyczną terapię w komorze hiperbarycznej dzięki specjalnym pakietom.

Internetowe wydawnictwo prasowe

Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.

Kontakt

Sitte.pl

kom: 606 281 023
tel: 81 473 2011

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.