Nasze morze doczekało się nareszcie akcji oczyszczania wód ze starych sieci rybackich. Największa na świecie akcja zapowiadana była w naszym kraju już w kwietniu.
Do sierpnia na Bałtyku grupa nurków wyławiać będzie stare sieci, które stwarzają niebezpieczeństwo dla ryb, ptaków a także ssaków morskich. W akcji weźmie udział kilkadziesiąt kutrów. Oczekuje się, że w tym roku uda się odłowić 350 ton sieci. Po zakończeniu akcji wyławiania, sieci będą zutylizowane na lądzie.
Z Jastarni wyruszyły już pierwsze jednostki, niebawem przyłączą się do nich następne, pierw z Kołobrzegu, później z Ustki. Poza załogami na kutrach, do akcji włączono także nurków, gdyż wiele sieci ulega urwaniu, gdy zaczepiają o wraki. Takie sieci, które zaczępiły się mogą usunąć tylko nurkowie. Bazą dla ekipy nurków jest "Nawigator", statek, który należy do Akademii Morskiej w Szczecinie.
Akcja zorganizowana została przez Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb, wraz z ekologiczną organizacją WWF Polska. Jak szacuje organizacja, wyłącznie w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego leży aż osiemset ton starych sieci. Jak wykazują badania, takie zostawione bądź stracone przez rybaków sieci, wciąż same łowią, zachowując 6 - 20% swej początkowej zdolności połowowej.
Specjaliści z organizacji WWF Polska proponują, aby stworzyć elektroniczny system znakowania rybackich sieci. Pozwoliłoby to na ustalenie kto jest właścicielem zagubionego bądź zostawionego sprzętu do połowów, co znowuż prowadziłoby do zmniejszenia procederu porzucania zniszczonych sieci w morzu przez rybaków.
Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.