W naturze bez ustanku zachodzą zmiany. Zimową porą masz możliwość ujrzeć niebywale fascynujące zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki są efektem przemian, które pojawiają się w pogodzie. Zwróćmy uwagę na to, że zimowe zjawiska pogodowe są jednakowo spektakularne, co niebezpieczne. Obserwując zimową przyrodę trzeba pozostać ostrożnym oraz ubrać się adekwatnie do surowych warunków. My zachęcamy jednakże do zimowej wycieczki do lasu. Tu zima odkrywa swoje najpiękniejsze oblicze. Zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie zjawiska pogodowe możesz zaobserwować zimą.
Biało
Śnieg stanowi nieustannie nadzwyczaj oczekiwana oznaka zimowej pory. Śnieg występuje w postaci kryształowych gwiazdek lodowych. Pod lupą taki śnieżny płatek jest przepiękna i misterna. Płatki śniegu mogą przypominać gwiazdki, słupki, igiełki lub różnorodne nieregularne płytki. W dużej ilości śnieg buduje biały płaszcz, w takim przypadku krajobraz wydaje się taki cichy i nieskazitelny. Nieraz w zimową porą pojawia się zawieja śnieżna. To zjawisko zachodzi wówczas kiedy wiatr przenosi puszysty śnieg leżący na ziemi. Natomiast kiedy są opady śniegu oraz wieje silny wiatr, wtedy występuje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są bardzo mocne możemy mówić o śnieżycy, a jak na dodatek pojawią się wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W czasie tych intensywnych zjawisk, lepiej pozostać w we własnym zaciszu. Niemniej jednakże w ciągu łagodnej śnieżycy lub niedługo po niej warto wyruszyć na leśny spacer. Ośnieżone korony drzew prezentują się rewelacyjnie. Prócz tego można prześledzić tropy zwierząt i wsłuchiwać się w zimową ciszę.
Mroźne temperatury
Gdy temperatura spada poniżej zera występuje przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie jedynie w zimie, ale też w okresie jesieni i wiosny. Przymrozek wynika z amplitudy, jaką wylicza się na podstawie różnicy między temperaturą dzienną i nocną. Mimo pojawienia się minusowych temperatur w nocy różnica powinna być dodatnia. To efekt trwającego wciąż ciepła w czasie dnia a także niedużych wahań temperatur. W razie gdy dobowa temperatura jest ujemna, zjawisko definiuje się jako mróz. Nieznaczny, nawet kilkunastostopniowy mróz nie stanowi przeciwskazania do wychodzenia na dwór. Powinno się pamiętać wszelako o ciepłym ubraniu i posmarowania twarzy kremem. Mróz minus 20 stopni Celsjusza tworzy już skrajne warunki, na jakie nie należy się bez potrzeby narażać. Na tak wielkim mrozie nie można zbytnio długo spędzać czasu, bowiem płuca i oskrzela nie mogą prawidłowo pracować. Mroźne, suche powietrze, które intensywnie i w ogromnej ilości dostaje się do wewnątrz niszczy pęcherzyki płucne i oskrzela. Efektem tego są nieodwracalne zmiany, jakie prowadzą do astmy. Aczkolwiek w przypadku, kiedy jest mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza należałoby odbyć rześką przechadzkę. W trakcie trwania niskich temperatur dochodzi do innych nadzwyczajnych zjawisk związanych z zamarzaniem pary wodnej, poznasz je czytając kolejny rozdział.
Różnorodne postaci pary wodnej
Surowy klimat stwarza warunki do powstawania przepięknych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na podłożu, ale także w atmosferze. Powstałe w ten sposób przecudnej urody dekorują krajobraz. Szron jest lodowym osadem. Jeśli grunt uzyska temperaturę poniżej potrójnej granicy zamarzania wody, to następuje wówczas tzw. resublimacja, co oznacza bezpośrednia zamiana wody w lód. Szron nieraz mylimy z z szadzią. Szadź tymczasem powstaje w przypadku zetknięcia się zamarzającej kropelki wody z powierzchnią albo z utworzoną uprzednio szadzią. rezultacie na przykład wolnego ściekania takiej zamarzającej wody tworzy się twarda pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. O ile kropelki wody rozpłyną się przed zupełnym zamarznięciem, to w takim razie formuje się gołoledź. Kierowcy określają to zjawisko "szklanka", jako że ulica oblepiona gołoledzią jest gładka i niesłychanie śliska. Mimo że szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, warto wybrać się do lasu. Otoczone kryształkami lodu lub szadzią drzewa wyglądają czarodziejsko. Na nieszczęście taka dekoracja jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt masywna, toteż niejednokrotnie zachodzą złamania gałęzi lub konarów. Potężna powłoka szadzi dodatkowo pokrytej śniegiem tworzy okiść. To gruba i bardzo ciężka pokrywa zalegająca na drzewach i krzewach. Koniecznie trzeba więc rozglądać się uważnie i omijać miejsca z wyraźnymi obciążonymi roślinami, ażeby nie doszło do wypadku. Tymczasem bardzo czarownym zjawiskiem jest pył diamentowy. To sporadyczne zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, lecz czasami da się go zaobserwować. Musi pojawić się kilkudziesięciostopniowy mróz. Dochodzi wówczas do bezpośredniego zamarzania wody w powietrzu. Kształtujące się słupki lodowe opadają na ziemię błyszcząc w promieniach słońca.
Serwis Norbertinum.com.pl to najciekawsze wydarzenia z kraju i ze świata, ciekawe artykuły z dziedziny nauki, kultury, a także rzeczowe informacje prawne i ekonomiczne. Na Norbertinum.com.pl przeczytasz o wydarzeniach sportowych, poznasz ciekawe miejsca z działu turystyka i zapoznasz się z najnowszymi osiągnięciami techniki.